Dobiegła końca ważna ekshumacja mogiły w Turach, gminie Kościelec, powiat Koło, gdzie odnaleziono szczątki osób rozstrzelanych przez niemieckich okupantów 27 lutego 1940 roku. Ofiary, przetrzymywane wcześniej prawdopodobnie w areszcie na ul. Wodnej w Koninie, nie zostały nigdy zidentyfikowane, a ich historia pozostawała nieznana przez dekady.
Instytut Pamięci Narodowej (IPN) – Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Poznaniu oraz Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, prowadzą prace nad identyfikacją ofiar. W tym celu zachęcają mieszkańców Konina i okolic do współpracy, której celem jest przywrócenie tożsamości osobom, które mogły być częścią tej tragicznej historii.
Apel kierowany jest przede wszystkim do rodzin, których bliscy zostali aresztowani przez Niemców w okresie między 14 września 1939 roku a 27 lutego 1940 roku i nigdy nie wrócili do domu. IPN prosi o kontaktowanie się z biurem w Poznaniu pod numerem telefonu 61 835 69 06, lub z Zakładem Genetyki Sądowej w Szczecinie pod numerem 91 466 15 59, aby umożliwić porównanie materiału genetycznego z wydobytych szczątków z próbkami DNA dostarczonymi przez rodziny.
Dzięki nowoczesnym technologiom genetycznym i współpracy rodzin, istnieje realna szansa na to, że uda się odzyskać imiona i nazwiska osób, które poniosły śmierć w wyniku represji wojennych. To nie tylko krok w kierunku przywrócenia godności ofiarom, ale także możliwość zamknięcia bolesnych rozdziałów w historii wielu rodzin, które do tej pory nie wiedziały, gdzie spoczywają ich bliscy.
To działanie IPN ma kluczowe znaczenie nie tylko dla lokalnych społeczności w Koninie i okolicach, ale także dla ogólnonarodowej pamięci o tragedii wojennej. Przywracanie tożsamości tym, którzy zginęli w obronie kraju lub byli ofiarami bezprawia, jest ważnym elementem dbania o prawdę historyczną i pamięć pokoleń.