Wybory parlamentarne w Austrii: wolnościowa partia Austrii (FPOe) na pierwszym miejscu

0
14

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Austrii zwyciężyła Wolnościowa Partia Austrii (FPOe), uzyskując 28,8 proc. głosów. Do austriackiej Rady Narodowej – niższej izby parlamentu – wejdzie pięć ugrupowań, które reprezentują szerokie spektrum polityczne od centroprawicy po lewicowe ruchy. Wysoka frekwencja wyborcza na poziomie 78 proc. pokazuje duże zaangażowanie obywateli w kształtowanie przyszłości kraju.

Wyniki wyborów do Rady Narodowej

Na drugim miejscu uplasowała się dotychczas rządząca Austriacka Partia Ludowa (OeVP) z wynikiem 26,3 proc. głosów. Oto pełna lista partii, które przekroczyły próg wyborczy i znajdą się w Radzie Narodowej:

  • Wolnościowa Partia Austrii (FPOe) – 28,8 proc.
  • Austriacka Partia Ludowa (OeVP) – 26,3 proc.
  • Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) – 21,1 proc.
  • Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) – 9,2 proc.
  • Zieloni (Gruene) – 8,3 proc.

Pomimo pewnych nadziei na sukces, Komunistyczna Partia Austrii (KPOe) oraz Partia Piwa (Bierpartei) nie zdołały przekroczyć progu wyborczego wynoszącego 4 proc., uzyskując odpowiednio 2,4 proc. i 2,0 proc. głosów.

Przyszłość austriackiej sceny politycznej

Prezydent Austrii, Alexander van der Bellen, wywodzący się z partii Zielonych, ma konstytucyjne uprawnienia do mianowania dowolnego kandydata na kanclerza, niezależnie od wyników wyborów. Każdy z liderów ugrupowań, które weszły do Rady Narodowej, zadeklarował gotowość do rozmów w celu utworzenia rządu. Prezydent zapowiedział, że osobiście spotka się z liderami partii, aby omówić kolejne kroki związane z formowaniem nowego gabinetu.

Dotychczasowy kanclerz Austrii, Karl Nehammer z Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), przyznał, że jego partia musi przeanalizować przyczyny, dla których radykalne ugrupowania, takie jak FPOe, zdobywają większe poparcie niż siła centrowa, jaką reprezentuje OeVP.

Skręt w prawo: wzrost popularności FPOe

Zwycięstwo Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) wskazuje na skręt w prawo w austriackiej polityce. FPOe, kierowana przez Herberta Kickla, jest ugrupowaniem nacjonalistyczno-konserwatywnym, które wyróżnia się swoim eurosceptycznym podejściem i krytyką wobec polityki Unii Europejskiej. Kickl, w czasie kampanii wyborczej, ostro krytykował wsparcie UE dla Ukrainy oraz sankcje wobec Rosji.

FPOe opowiada się za neutralnością Austrii, co w kontekście wojny na Ukrainie oznacza sprzeciw wobec angażowania się w sankcje przeciwko Rosji. Kickl podkreślał, że jego partia nie wspiera Rosji, ale broni neutralności Austrii, twierdząc, że kraj nie powinien angażować się po żadnej ze stron konfliktu.

Krytyka polityki UE i stosunek do Ukrainy

W kampanii wyborczej Herbert Kickl wielokrotnie krytykował przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen, określając ją mianem “podżegacza wojennego”. Kickl oraz premier Węgier Viktor Orban zgodnie apelowali o pokojowe rozwiązanie konfliktu między Ukrainą a Rosją, co odróżnia ich podejście od polityki większości krajów UE, które aktywnie wspierają Kijów.

Lider FPOe cytował również słowa papieża Franciszka, który sugerował, że Kijów powinien „mieć odwagę wywieszenia białej flagi”, co miałoby zakończyć działania wojenne. Tego rodzaju stanowiska budzą kontrowersje zarówno wśród austriackich wyborców, jak i na arenie międzynarodowej.

Podsumowanie

Niedzielne wybory parlamentarne w Austrii przyniosły zwycięstwo Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) i pokazały zmieniający się krajobraz polityczny w kraju. Skręt w prawo oraz rosnące poparcie dla partii o nacjonalistycznym i eurosceptycznym charakterze, jak FPOe, wskazują na wzrastającą potrzebę debaty nad austriacką polityką wobec Unii Europejskiej i jej stanowiskiem w sprawie wojny na Ukrainie.

W obliczu tych zmian kluczowe będzie, kto zostanie nowym kanclerzem i jakie koalicje zostaną utworzone w celu stworzenia stabilnego rządu. Wybory te mogą mieć istotny wpływ na przyszłość polityki Austrii, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny