Powstanie ośrodka informacyjnego w Jedwabnem

0
35

Podczas XV Konferencji Prawicy Wolnościowej Grzegorz Braun, europoseł Konfederacji, ogłosił powstanie ośrodka informacyjnego w Jedwabnem. Celem tej inicjatywy jest odkłamywanie historycznych nieścisłości związanych z wydarzeniami z lipca 1941 roku. W projekt zaangażowani są również Włodzimierz Skalik z partii Konfederacja Korony Polskiej oraz Tomasz Sommer, redaktor naczelny „Najwyższego Czas!-u”, który ma na swoim koncie liczne publikacje i filmy dokumentalne na temat Jedwabnego.

Dorobek Tomasza Sommera w propagowaniu prawdy

Grzegorz Braun w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie dorobku Tomasza Sommera, współautora monografii „Jedwabne. Historia Prawdziwa” i reżysera filmu dokumentalnego o tym samym tytule. Według Brauna publikacje Sommera odegrały kluczową rolę w odkłamywaniu narracji na temat tzw. „kłamstwa jedwabińskiego”. Ośrodek informacyjny w Jedwabnem ma zapewnić stały dostęp do tych materiałów.

Ośrodek Informacyjny w Jedwabnem: cel i misja

Grzegorz Braun ogłosił, że w pierwszej fazie powstanie ośrodek informacyjny, który w przyszłości może przekształcić się w muzeum. W Jedwabnem znajdzie się miejsce, gdzie książki, filmy i inne publikacje na temat wydarzeń z 1941 roku będą na stałe dostępne. „Będzie to przestrzeń, w której nikt nie przepędzi filmu, książek ani ich autorów” – podkreślił Braun.

Tragiczna historia

W lipcu 1941 roku w Jedwabnem miała miejsce zbrodnia, którą przez lata przypisywano Polakom, choć wiele badań wskazuje na odpowiedzialność niemieckiego okupanta. Projekt ośrodka ma na celu przedstawienie rzetelnej i opartej na faktach relacji z tamtych wydarzeń. Jak zaznaczył Braun, nadchodząca rocznica zbrodni ma być inna niż wszystkie dotychczasowe, stając się okazją do szerzenia prawdy historycznej.

Plan na Przyszłość

Według Brauna, projekt znajduje się w początkowej fazie, dlatego szczegółowe informacje na temat działania ośrodka i przyszłego muzeum nie są jeszcze znane. Wiadomo jednak, że kluczowym celem inicjatywy będzie edukacja i propagowanie wiedzy opartej na faktach. Współpraca z takimi postaciami jak Tomasz Sommer i Marek J. Chodakiewicz ma zapewnić wysoki poziom merytoryczny prezentowanych materiałów.

Symboliczne „Non Possumus”

Grzegorz Braun podkreślił, że inicjatywa ta ma być wyrazem sprzeciwu wobec fałszowania historii. „To jest coś konkretnego, non possumus, już dalej się nie posuną w Jedwabnem, dlatego że na drodze stanie prawda historyczna spisana na kartach książek i spopularyzowana przez film dokumentalny” – powiedział europoseł Konfederacji.

Podsumowanie

Powstanie ośrodka informacyjnego w Jedwabnem to ważny krok w kierunku odkłamywania historii i promowania rzetelnych badań. Inicjatywa, wspierana przez Konfederację i liderów takich jak Grzegorz Braun, Włodzimierz Skalik oraz Tomasz Sommer, ma na celu edukację społeczeństwa i utrwalenie pamięci o tragicznych wydarzeniach z lipca 1941 roku.

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny