Cenzura czy konieczność? Dyskusja nad nowelizacją Kodeksu Karnego w Polsce

0
27

W Polsce trwa gorąca debata na temat zmian w Kodeksie karnym, które zdaniem niektórych publicystów mogą prowadzić do ograniczenia wolności słowa. W swoim programie na YouTube publicysta „Najwyższego Czas!-u” Radosław Piwowarczyk, odniósł się do tych zmian, określając je mianem „zaostrzenia cenzury”.

Rozszerzenie przepisów o Mowie Nienawiści

Zmiany w Kodeksie karnym, przyjęte przez Radę Ministrów, dotyczą artykułów 256, 257 oraz 119 Kk. Najważniejszą nowością jest rozszerzenie ochrony o grupy definiowane na podstawie wieku, płci, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.

Zmiana kluczowego zapisu

W art. 119 Kk dotychczasowy zapis „z powodu jej przynależności” został zmieniony na „w związku z przynależnością”. Według Piwowarczyka ta zmiana znacząco poszerza zakres ochrony, obejmując również osoby współpracujące z przedstawicielami chronionych grup czy walczące o ich prawa.

Krytyka nowelizacji

Publicysta „Najwyższego Czas!-u” krytycznie ocenił nowe przepisy, podkreślając, że są one narzędziem politycznym.

Argumenty przeciwko nowelizacji

  • Subiektywność przepisów: Piwowarczyk wskazuje, że ocena, co jest „mową nienawiści”, zależy od interpretacji, co czyni przepisy podatnymi na nadużycia.
  • Ograniczenie wolności słowa: Zdaniem publicysty, nowe przepisy mogą służyć jako „pałka” przeciwko osobom o odmiennych poglądach politycznych.
  • Alternatywne rozwiązanie: Piwowarczyk postuluje likwidację przepisów o mowie nienawiści na rzecz ochrony dobrego imienia w procesach cywilnych.

Opinie polityków

Nowelizacja Kodeksu karnego spotkała się z różnorodnymi opiniami. Europoseł Krzysztof Śmiszek, który współpracował przy tworzeniu zmian, ocenił je jako niezbędne.

„Nienawiść i pogarda to nie wolność słowa!” – napisał Śmiszek w mediach społecznościowych, podkreślając, że nowe przepisy mają na celu ochronę przed dyskryminacją i agresją słowną.

Wolność słowa a odpowiedzialność

Dyskusja na temat nowelizacji prawa ponownie uwidacznia konflikt między wolnością słowa a odpowiedzialnością za treści publiczne.

Piwowarczyk o granicach wolności słowa

Według publicysty jedynym uzasadnieniem ograniczenia wolności słowa jest świadome rozpowszechnianie kłamstw na temat innych osób. W jego ocenie, przepisy o mowie nienawiści nie powinny istnieć w polskim systemie prawnym.

Podsumowanie

Zmiany w Kodeksie karnym budzą wiele emocji i rozbieżnych opinii. Z jednej strony mają na celu walkę z dyskryminacją, z drugiej zaś rodzą obawy o ograniczenie wolności słowa i narzędzia polityczne do walki z przeciwnikami. W kontekście tych zmian kluczowe będzie wypracowanie równowagi między ochroną jednostek a prawem do swobodnej wypowiedzi.

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny