Z medialnych doniesień wynika, że w najbliższych dniach do Parlamentu Europejskiego może trafić wniosek o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi – europosłowi, liderowi Konfederacji Korony Polskiej. Wniosek ma dotyczyć kilku głośnych wydarzeń, w których polityk brał udział w ostatnich miesiącach, m.in. demontażu wystawy promującej ideologię LGBT w Sejmie, czy zdjęcia flagi ukraińskiej z urzędu miasta.
Kontrowersyjna wystawa w Sejmie
Najwięcej uwagi przyciągnął incydent z 11 czerwca 2025 roku, kiedy Grzegorz Braun usunął z terenu Sejmu wystawę „Tęczowego Opola”. W opinii polityka oraz jego środowiska, ekspozycja ta promowała „dewiację” i ideologię obcą tradycyjnym wartościom polskim. Braun, bez użycia siły, złożył tablice informacyjne i odłożył je na ziemię. Mimo pokojowego przebiegu działania, marszałek Szymon Hołownia uznał to za zniszczenie mienia publicznego i zakazał Braunowi wstępu do Sejmu.
Prokuratura przygotowuje wniosek
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga poinformowała, że „czynności niezbędne do podjęcia decyzji co do skierowania wniosku o uchylenie immunitetu są na końcowym etapie”. Wniosek ma objąć łącznie cztery sprawy, w tym:
- usunięcie ukraińskiej flagi z budynku urzędu miasta w Białej Podlaskiej;
- spalenie tkaniny z symbolami UE przed pomnikiem kopalni „Wujek” w Katowicach;
- komentarz dotyczący „żonkila” – symbolu upamiętniającego powstanie w getcie warszawskim – w debacie prezydenckiej;
- demontaż wystawy LGBT w Sejmie.
Wszystkie działania Brauna miały charakter polityczny i zgodny – według jego zwolenników – z wolnością słowa i prawem do sprzeciwu wobec narzucania ideologii.
Kontekst ideowy: sprzeciw wobec przymusu ideologicznego
Grzegorz Braun wielokrotnie wyrażał sprzeciw wobec szerzenia ideologii gender i LGBT w przestrzeni publicznej. Zarówno wystawa „Tęczowego Opola”, jak i obecność symboli obcych narodowej tożsamości – według niego – są elementami politycznego nacisku, przed którym państwo polskie powinno się bronić. Braun podkreślał również, że UE nie ma statusu państwa, dlatego nie obowiązuje ochrona symboli unijnych w świetle prawa międzynarodowego.
Kolejne wnioski i możliwy proces
Nie jest to pierwszy przypadek, w którym wobec Brauna toczą się działania zmierzające do uchylenia immunitetu. Wcześniejsze wnioski dotyczyły m.in. „akcji gaśniczej” w Sejmie w grudniu 2023 r. oraz interwencji w szpitalu w Oleśnicy, gdzie – według jego relacji – doszło do nielegalnego zabiegu aborcji w dziewiątym miesiącu ciąży.
Wszystkie te sytuacje wpisują się w linię polityczną Brauna – bezkompromisowego sprzeciwu wobec działań, które jego zdaniem naruszają suwerenność Polski, prawa dziecka nienarodzonego czy łamią zasady moralności publicznej.
Comments are closed