Armia Krajowa (AK) powstała 14 lutego 1942 roku jako bezpośrednia odpowiedź na brutalną okupację Polski przez Niemców i Sowietów. Była kontynuacją Służby Zwycięstwu Polski oraz Związku Walki Zbrojnej, stając się największą organizacją konspiracyjną w okupowanej Europie. Jej celem była walka o wolność i suwerenność ojczyzny, a także obrona polskiego narodu przed eksterminacją prowadzoną przez hitlerowskie Niemcy i komunistyczny Związek Radziecki.
Największa podziemna armia Europy – polski bastion przeciw totalitaryzmowi
Armia Krajowa liczyła w szczytowym momencie nawet 400 tysięcy żołnierzy, co czyniło ją największą podziemną armią II wojny światowej. Polacy, choć zdradzeni przez sojuszników z Zachodu, nie poddali się – stworzyli struktury Państwa Podziemnego, prowadzili walkę partyzancką i organizowali akcje sabotażowe. Ich odwaga i determinacja stały się symbolem polskiego ducha walki przeciwko dwóm totalitaryzmom, które próbowały unicestwić nasz naród.
Akcje AK – sabotaż, dywersja i walka z wrogiem
AK prowadziła liczne operacje sabotażowe, które dezorganizowały niemiecką machinę wojenną. Przykładem była akcja „Wieniec”, wymierzona w transporty Wehrmachtu, oraz słynna likwidacja kata Warszawy – Franza Kutschery. Żołnierze AK przeprowadzili tysiące akcji dywersyjnych, wysadzali tory kolejowe, niszczyli magazyny wroga i unieszkodliwiali zdrajców współpracujących z okupantami. Kulminacją ich poświęcenia było Powstanie Warszawskie – heroiczna, choć tragiczna próba wywalczenia wolności.
Zdrada i czerwony terror – jak ZSRR zniszczył AK
Zamiast niepodległości, Polska po 1945 roku została oddana w ręce komunistycznych katów z Moskwy. Sowieci nie mieli litości dla bohaterów AK – po zajęciu Polski NKWD i UB rozpoczęły brutalne represje. Żołnierze, którzy walczyli o wolność, zostali uznani za „wrogów ludu” i mordowani w kazamatach komunistycznych więzień. Niezłomni nie dali się jednak zastraszyć – wielu z nich kontynuowało walkę jako Żołnierze Wyklęci, aż do ostatniego naboju i ostatniego tchnienia.
Pamięć o Bohaterach – nasz obowiązek wobec historii
Dziś, w dobie lewicowej narracji historycznej, musimy głośno mówić prawdę o Armii Krajowej. To oni bronili Polski, to oni poświęcili swoje życie, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. Ich historia nie może zostać zafałszowana ani zapomniana. Naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci o ich heroizmie i przekazywanie prawdy kolejnym pokoleniom.