Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Święto Jedności i Dumy Narodowej

0
23

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony 2 maja to jedno z najmłodszych świąt państwowych w Polsce, ustanowione w 2004 roku.

To szczególny dzień, który ma na celu upamiętnienie historii polskich barw narodowych i promowanie szacunku dla flagi oraz innych symboli narodowych. Święto to przypada między dwoma innymi świętami: Świętem Pracy (1 maja) i Świętem Konstytucji 3 Maja, ale nie jest dniem wolnym od pracy​.

Flaga Polski, jako symbol narodowej dumy i jedności, odgrywa ważną rolę w obchodach państwowych i prywatnych. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to również okazja do przypomnienia o zasadach poszanowania flagi, jak np. wywieszania jej w reprezentacyjnych miejscach, zachowywania jej w czystości czy noszenia kokardy narodowej w biało-czerwonych barwach​.

W ten dzień organizowane są różnego rodzaju wydarzenia patriotyczne, kampanie społeczne i akcje mające na celu propagowanie wiedzy o znaczeniu symboli narodowych, jak również o ich prawidłowym eksponowaniu. Biuro Programu „Niepodległa” zachęca do uczestnictwa w akcji #mojaflaga, która polega na wywieszeniu flagi, zrobieniu z nią zdjęcia i opublikowaniu go w mediach społecznościowych​.

To święto jest wyrazem naszej wdzięczności i dumy z polskiej flagi oraz okazją do przypomnienia wartości, które ona reprezentuje.

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny