Historia Twierdzy Poznań

0
293

          Twierdza Poznań to niezwykły oraz unikatowy zbiór zabytków fortyfikacyjnych, które zostały zbudowane na terenie Poznania w XIX wieku przez Prusaków.

         W skład Twierdzy Poznań wchodziła tzw. twierdza poligonalna, czyli w centrum miasta (dzisiejsza Al. Niepodległości), oraz twierdza fortowa okalająca Poznań, w której w skład wchodziło aż 18 fortów, 9 głównych oraz 9 pośrednich. Twierdza poligonalna została rozebrana pod koniec XIX wieku ze względu na przestarzałość, natomiast twierdza fortowa zachowała się do dzisiaj i część z obiektów możemy odwiedzić sami (ze względu na to, że są opuszczone) uprawiając tzw. „Urban Exploration”, czyli zwiedzanie i oglądanie opuszczonych miejsc, budynków, a pozostałe obiekty możemy zwiedzić razem z przewodnikiem zarówno w ciągu roku, oraz w trakcie trwania specjalnej imprezy dla miłośników fortyfikacji, czyli Dni Twierdzy Poznań, które odbywają się cyklicznie od 8 lat w ostatni weekend sierpnia. Udostępnione są wówczas do zwiedzania różne obiekty, które wchodziły w skład Twierdzy Poznań. Prócz samych fortów, możemy odwiedzić wówczas schrony przeciwlotnicze, prezydencki schron przeciwatomowy w Krzyżownikach, muzea na cytadeli, czy też kaponierę kolejową, która kryje się pod Rondem Kaponiera. Niewielu poznaniaków wie, ale to właśnie w Poznaniu, w jednym z fortów, a dokładniej w forcie VII, powstał pierwszy obóz koncentracyjny na ziemiach polskich. Inną ciekawostką jest fakt, iż główny fort całej twierdzy, czyli Fort Winiary, który mieścił się na terenie dzisiejszego Parku Cytadela, był  największym fortem artyleryjskim w Europie.

          Obiekty, które możemy bezpiecznie zwiedzać z przewodnikiem to między innymi: Fort Ia ; Fort III ; Fort IVa ; Fort Va ; Fort VI  ; Fort VII oraz Fort VIIa.

          Zachęcamy do odwiedzania i zainteresowania się obiektami poznańskiej twierdzy, która jest niezwykle interesująca i bardzo ciekawa i można dzięki niej „dotknąć historii” zwiedzając obiekty  naprawdę pokaźnych wielkości.

Poniżej prezentujemy zdjęcia kilku z nich:

Filip Stachecki

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny