Jadwiga Barańska – Niezapomniana Barbara Niechcic. Zmarła wybitna aktorka

0
15

W piątek w wieku 89 lat zmarła Jadwiga Barańska, wybitna polska aktorka, która na stałe zapisała się w pamięci widzów jako Barbara Niechcic z kultowego filmu „Noce i dnie”. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych mąż Jerzy Antczak oraz syn Mikołaj. Wzruszające słowa Antczaka wybrzmiały mocno:
„Kochani, przed trzema godzinami Jadzia odeszła. Bardzo nam ciężko. Jerzy i Mikołaj” – napisał.

Aktorstwo — Dziedzictwo Matki

W jednym z wywiadów Jadwiga Barańska wyznała, że jej miłość do teatru była w dużej mierze zasługą matki. „Myślę, że miłość do teatru odziedziczyłam w spadku po mamie. Nie było premiery, którą mamusia by sobie odpuściła” – mówiła aktorka. Decyzja o wyborze aktorstwa nie była zaskoczeniem dla rodziny, a wsparcie matki pozwoliło Jadwidze podążać za marzeniami i budować swoją aktorską karierę.

Początki kariery na teatralnych deskach

Kariera Barańskiej rozpoczęła się w teatrach warszawskich. Zadebiutowała na deskach Teatru Klasycznego (1959–1966), gdzie wystąpiła w takich spektaklach jak „Moralność Pani Dulskiej” w roli Hesi, czy „Kapelusz pełen deszczu”, gdzie wcieliła się w postać Celii. Następnie przez kilka lat grała w Teatrze Polskim (1966–1972), gdzie zachwyciła publiczność m.in. rolą Magdy w spektaklu „Bliski nieznajomy”.

Wielkie kreacje teatralne i telewizyjne

Jadwiga Barańska stworzyła również znakomite role w Teatrze Telewizji. Jednym z jej najwybitniejszych występów była rola Lavinii w spektaklu „Żałoba przystoi Elektrze” (1965) w reżyserii Jerzego Antczaka. Wystąpiła także w „Skowronku” i „Asmodeuszu”, za każdym razem udowadniając, że jest aktorką wszechstronną, zdolną do tworzenia postaci o głębokiej psychologii.

„Noce i Dnie” – Rola, która zapisze się w historii

Największym sukcesem Jadwigi Barańskiej była rola Barbary Niechcic w nominowanym do Oscara filmie „Noce i dnie” (1975), wyreżyserowanym przez jej męża Jerzego Antczaka. Ta kreacja przyniosła jej międzynarodowe uznanie, w tym Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki na festiwalu w Berlinie. Barbara Niechcic stała się symbolem silnej, ale subtelnej kobiety, która na lata zdobyła serca polskich widzów.

Film „Noce i dnie” zyskał status kultowego dzieła, a w 2015 roku, podczas plebiscytu na Diamentowe Lwy, widzowie uznali go za najlepszy polski film 40-lecia. Jadwiga Barańska i Janusz Gajos zostali uznani za najlepszych aktorów tego okresu, co tylko potwierdziło jej miejsce w historii polskiego kina.

Kreacje filmowe Jadwigi Barańskiej

Oprócz niezapomnianej roli w „Nocach i dniach” Jadwiga Barańska wystąpiła w wielu innych ważnych filmach, m.in. w „Hrabinie Cosel” (1968), gdzie wcieliła się w tytułową bohaterkę, oraz w filmie „Trędowata” (1976) w reżyserii Jerzego Hoffmana. Ostatnią znaczącą rolą Barańskiej była kreacja w filmie „Chopin. Pragnienie miłości” (2002), również w reżyserii Jerzego Antczaka.

Emigracja i życie w Stanach Zjednoczonych

W 1979 roku Jadwiga Barańska wraz z mężem Jerzym Antczakiem wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie para zamieszkała w Los Angeles. Mimo oddalenia od ojczyzny Barańska zawsze była blisko związana z polską kulturą i wspierała polską diasporę za oceanem.

Jadwiga Barańska – Niezapomniana Legenda Polskiego Kina

Śmierć Jadwigi Barańskiej to wielka strata dla polskiej kultury. Pozostanie w pamięci widzów jako wybitna aktorka, która przez lata swoimi rolami inspirowała i wzruszała kolejne pokolenia. Jej niezapomniane kreacje filmowe i teatralne będą na zawsze częścią historii polskiego teatru i kina.

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny