Sławomir Mentzen o odbieraniu odznaczeń: „Zacznijmy się wreszcie szanować!”

0
4

Kandydat Konfederacji na urząd prezydenta RP, Sławomir Mentzen, odniósł się do kontrowersyjnego pomysłu Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego, którzy sugerowali odebranie Orderu Orła Białego Antoniemu Macierewiczowi. Lider Nowej Nadziei nie tylko skrytykował ten pomysł, ale zaproponował własne podejście do kwestii odznaczeń państwowych, które, jego zdaniem, nie powinny trafiać do osób szkodzących Polsce i Polakom.

Krytyka pomysłu opozycji: „Jałowy spór między PiS a PO”

Mentzen wyraził opinię, że propozycja odbierania odznaczeń politykom za ich działalność w przeszłości jest jedynie eskalowaniem jałowego sporu między Prawem i Sprawiedliwością a Platformą Obywatelską. Jak wskazał, Order Orła Białego, który Antoni Macierewicz otrzymał za działalność opozycyjną w czasach PRL, jest zasłużonym wyróżnieniem i nie powinien być przedmiotem politycznych rozgrywek.

„Zamiast wdawać się w te konflikty, przyszły prezydent mógłby odebrać ordery ludziom, głównie obcokrajowcom, którzy wielokrotnie atakowali i obrażali Polskę i Polaków” – zauważył.

Lista osób, które powinny stracić odznaczenia według Mentzena

Sławomir Mentzen zaprezentował własną listę osób, którym odebrałby odznaczenia państwowe, gdyby został prezydentem. Jego zdaniem, niektóre z tych osób wielokrotnie szkodziły Polsce, umniejszały jej suwerenność lub otwarcie obrażały naród polski.

1. Władysław Frasyniuk

  • Mentzen przypomniał jego kontrowersyjne wypowiedzi, w których żołnierzy strzegących polsko-białoruskiej granicy określił mianem „psów” i „śmieci”. Kandydat Konfederacji uznał, że takie słowa nie przystają do osoby odznaczonej przez państwo polskie.

2. Guy Verhofstadt

  • Były premier Belgii i poseł do Parlamentu Europejskiego, znany z ostrych wypowiedzi pod adresem Polski, znalazł się na liście Mentzena za swoje oskarżenia o „60 tysięcy faszystów” uczestniczących w Marszu Niepodległości w Warszawie w 2017 roku.

3. Frans Timmermans

  • Mentzen przypomniał, że Timmermans, jako przedstawiciel Komisji Europejskiej, był jednym z głównych twórców polityki „pieniądze za praworządność”, która zdaniem wielu Polaków była szantażem wymierzonym w interesy Polski.

4. Georgette Mosbacher

  • Była ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce znalazła się na liście za wspieranie prób przejęcia przez amerykańskie organizacje żydowskie mienia bezspadkowego należącego do polskich obywateli.

5. Wasyl Zwarycz

  • Ambasador Ukrainy w Polsce, którego Mentzen oskarżył o umniejszanie ukraińskiej odpowiedzialności za Rzeź Wołyńską i oskarżanie Polaków o prorosyjskość.

6. Jan Tomasz Gross

  • Znany historyk i publicysta, którego wypowiedź, że „Polacy podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców”, spotkała się z szeroką krytyką, również znalazł się na liście Mentzena.

„Polska powinna zacząć się szanować”

Mentzen wskazał, że osoby, które otwarcie działają na szkodę Polski, nie powinny być honorowane odznaczeniami państwowymi. Podkreślił, że choć każda z tych osób ma prawo do własnych poglądów i działań w interesie swoich państw czy organizacji, Polska nie powinna ich za to nagradzać.

„Zacznijmy się wreszcie szanować! Przede wszystkim polskie interesy!” – podsumował.

Konkluzja

Propozycja Sławomira Mentzena dotycząca odbierania odznaczeń państwowych osobom, które w jego ocenie szkodziły Polsce, jest odważnym stanowiskiem, które podkreśla jego priorytety jako kandydata na urząd prezydenta. W czasach, gdy debata publiczna często oscyluje wokół jałowych sporów, Mentzen apeluje o zwrócenie uwagi na to, kto rzeczywiście zasługuje na miano przyjaciela Polski.

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny