Włodzimierz Czarzasty a Instytut Pamięci Narodowej: Czy można wymazać przeszłość?

0
407

Włodzimierz Czarzasty, były członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) i obecnie jeden z liderów Lewicy, postuluje likwidację Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Dla wielu jest to kontrowersyjny krok, zwłaszcza biorąc pod uwagę wcześniejsze wypowiedzi Czarzastego na temat historii Polski.

Kontrowersyjne wypowiedzi

Czarzasty w przeszłości twierdził, że żołnierze radzieccy “wyzwalali Polskę”, zaprzeczał istnieniu komunizmu w Polsce i odcinał się od odpowiedzialności PZPR za śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Dla wielu Polaków takie wypowiedzi są nie do przyjęcia i stanowią próbę przekształcenia historii.

Czy IPN to przeszkoda dla Lewicy?

Dla wielu obserwatorów postulat likwidacji IPN przez Czarzastego jest próbą wymazania pewnych faktów z historii Polski, które są niewygodne dla Lewicy. Instytut Pamięci Narodowej pełni ważną rolę w badaniu i upamiętnianiu najnowszej historii Polski, w tym okresu PRL. Czy likwidacja tej instytucji sprawi, że Polacy zapomną o przeszłości?

Odpowiedzialność za przeszłość

Nie można zapomnieć, że każda partia polityczna ma swoją historię i musi się z nią zmierzyć. Dla wielu Polaków komunizm i PZPR to ciemne karty w historii naszego kraju. Postulat likwidacji IPN przez Lewicę może być odbierany jako próba uniknięcia odpowiedzialności za przeszłość.

Podsumowanie

Historia jest ważna. To, jak ją interpretujemy i jak się z nią zmierzamy, mówi wiele o nas samych. Postulat likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej przez Włodzimierza Czarzastego budzi wiele kontrowersji i pytań o motywy stojące za tą decyzją. Jedno jest pewne: nie można wymazać przeszłości, niezależnie od tego, jak bardzo byśmy tego chcieli.

Źródło: PAP

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny