Lokalizacja
Położony na skraju Starego Miasta, przy ulicy Paderewskiego, Hotel Bazar w Poznaniu stanowi ważną część historii Poznania i Wielkopolski.
Geneza powstania
Do powstania Bazaru doszło dzięki inicjatywie polskich kupców, ziemian i inteligencji, kiedy to 24 czerwca 1838 roku powołano Spółkę Akcyjną Bazar, w skład której wchodził między innymi Karol Marcinkowski, celem zaś była budowa hotelu przeznaczonego dla polskiej klienteli i sklepów dla polskich kupców. Budowę zakończono w 1841 roku. Zadaniem utworzonej spółki było popieranie pożytecznych inicjatyw, w ramach których między innymi akcjonariusze zrezygnowali z całości lub części zysku, który przekazywany był na cele społeczne, inną zaś z zasad było wydzierżawienie ziemi wyłącznie Polakom.
Styl
Pierwszy budynek Bazaru widoczny jest od strony klasycystycznej fasady. Elementem fasady jest środkowy portyk z klasycznymi pilastrami. Portyk nawiązuje do architektury francuskiej, a ponadto stanowi odwołanie do polskiej rezydencji magnackiej. Wieże Bazaru stanowią symbole władzy.
Znaczenie
Hotel Bazar w XIX wieku stanowił filar polskości w zaborze pruskim oraz był istotnym centrum życia gospodarczego, politycznego i kulturalnego. Znajdowały się w nim takie instytucje jak Centralne Towarzystwo Gospodarskie, Bank Włościański, Towarzystwo Pomocy Naukowej, Towarzystwo Ludoznawcze, Towarzystwo Wykładów Ludowych czy też Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół. Ponadto mieściły się w nim redakcje głównych czasopism takich jak „Dziennik Poznański”, „Kurier Poznański”,”Orędownik”, odbywały się obrady Centralnego Komitetu Wyborczego przed wyborami do Sejmu Pruskiego i Parlamentu Rzeszy Niemieckiej.
Był miejscem wielu ważnych dla polskiej historii wydarzeń, to z tego miejsca przemawiał Ignacy Jan Paderewski w grudniu 1918 roku, po którym to przemówieniu nastąpiły zdarzenia, które doprowadziły do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Hotel Bazar dzisiaj
Od okresu dwudziestolecia międzywojennego Bazar stał się luksusowym hotelem, którym pozostaje do dnia dzisiejszego. W okresie II Wojny Światowej Bazar spłonął podczas działań wojennych, spółka zaś po wojnie przystąpiła do odbudowy. W między czasie hotel został przejęty przez Spółkę Orbis, jednakże w latach 90. XX wieku wrócił do prawowitych właścicieli. Remont fasady zakończono w 2005 roku, zaś Bazar ponownie uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych Poznania, takich jak np. cykl koncertów „Opera w Bazarze Poznańskim”, odbywającym się we współpracy z Teatrem Wielkim, im. Stanisława Moniuszki.
Jan P.
Źródła:
http://www.bazarpoznanski.pl/historia