Relacja z pobytu dzieci z Wileńszczyzny w Pile i okolicach!

0
568

Na zaproszenie Pilskich Patriotów na początku lipca w naszym regionie, już po raz 3, gościła grupa 19 polskich dzieci ze szkoły im. Adama Mickiewicza wraz z opiekunami z Dziewieniszek na Wileńszczyźnie. Nasi goście zwiedzili cały region.

Pierwszego dnia udali się do pobliskiej Trzcianki, gdzie Biblioteka Parafialna zorganizowała im pobyt. Dzieci miały okazję zwiedzić miejscowe muzeum, poznać funkcjonowanie Biblioteki Publicznej, gdzie również odbyła się nauka tańca 😊. Następnym punktem programu była wizyta w PSP oraz dzięki uprzejmości Grupy Aniołów szybki rejs łódką po jeziorze. Na zakończenie pierwszego dnia wszyscy udali się na poczęstunek i zrobili pamiątkowe zdjęcie i tak Trzcianka pożegnała swoich gości.

Wspólne zdjęcie z Trzcianki.

Drugi dzień to wizyta w Miejskiej Energetyce Cieplnej, która jednocześnie kolejny raz wspiera wizytę naszych Rodaków, tradycyjna wizyta w pilskim Muzeum Okręgowym oraz Parku Liniowym w Rudnicy, gdzie każdy miał okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas wspinaczki. Z dumą oświadczamy, że każdy sprostał zadaniu 😊. Po wysiłku fizycznym nadszedł czas na poczęstunek w gościnnej Cafe Tęcza w Wałczu, szybkie zwiedzanie miasta i powrót do internatu Zespołu Szkół „Nafta” w Pile.

Wspólne zdjęcie z Parku Liniowego w Rudnicy.

Kolejny dzień rozpoczął się od pożywnego śniadania, by każdy w pełni sił mógł stawić czoła nurtowi Rurzycy. Będąc w tym rejonie powiatu pilskiego nasi goście nie mogli nie trafić przed oblicze Matki Boskiej Skrzatuskiej. Po wyczerpującym dniu, dzięki wsparciu Wójta, każdy z pełnym brzuchem mógł przystąpić do emocjonujących zawodów w kręgle, a następnie do malowania nowego patriotycznego graffiti, który upiększa już pilskie ulice, bo kto nie powie, że jesteśmy Jednym Narodem Ponad Granicami.

Pod Sanktuarium w Skrzatuszu.
Nowy mural „Jeden Naród Ponad Granicami”

Czwartek to wczesna pobudka i wypad nad, zimne tego dnia, polskie wybrzeże. Dzieci zwiedziły plażę w Ustroniu Morskim, gdzie pomoczyły nogi w Bałtyku oraz weszły na szczyt Latarni Morskiej w Gąskach. Ten dzień nie byłby możliwy gdyby nie nadmorscy kibice Lecha Poznań. W drodze powrotnej zahaczyły o Dobrzyce, gdzie każdy pogubił się „żywym” labiryncie.

Wycieczka nad morze.
Labirynt w Dobrzycy.

Piątkowy dzień dzieciaki rozpoczęły od treningów na sali Sportów Walki Piła. Każdy mógł założyć rękawice i poczuć się jak bokser. Kolejny punkt to Złotów, gdzie dzięki miejscowemu FC Lecha goście zwiedzili Zagrodę Kajeńską wysłuchując historii miasta oraz regionu Krajny, następny punkt to turniej disk golfa. Po ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek Młodzież z Wileńszczyzny miała okazje obejrzeć sprzęt wojskowy i postrzelać z ASG, dzięki Jednostce Strzeleckiej 4001 im. Szarych Szeregów. Na końcu było tradycyjne wspólne zdjęcie i powrót do Piły.

Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do organizacji pobytu polskich dzieci z Dziewieniszek na Wileńszczyźnie. Dziękujemy!

Pamiątkowe zdjęcie po treningu na sali Sportów Walki Piła.

Młodzież Wszechpolska Piła

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny