XX Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Lusowie! 25.08.2019!

0
519

XX Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych rozpocznie się w niedzielę 25-go sierpnia o godz. 13 na placu „U księdza za płotem” w Lusowie, tuż przy lusowskim kościele. Lusowo odwiedzą zespoły biorące udział w Festiwalu Sztuki Ludowej, a prezentujące obyczaje, takich krajów, jak Bośnia i Hercegowina, Kolumbia, Węgry, Rumunia, Słowacja, Holandia, Serbia.

Nie zabraknie gospodarzy – Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy”, który w ciągu ostatnich 20 lat wyrósł z amatorskiej grupy fanów folkloru na pełen profesjonalizmu zespół artystyczny, promujący polską kulturę ludową na świecie i będący wizytówką gminy Tarnowo Podgórne

Obok nich zobaczymy zespoły z naszych okolic: Zespół Pieśni i Tańca Chludowanie (wraz z zespołem – niespodzianką z zagranicy), Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej – Władysie i działający również w naszej gminie Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Modraki
.
Na zakończenie Przeglądu wystąpi zespół DAGADANA – grupa łamiąca granice pomiędzy narodami, pomiędzy sceną a publiką i pomiędzy różnymi stylami muzycznymi (na przykład jazzem i muzyką elektroniczną), będąca jednocześnie ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno jej polskiej, jak i ukraińskiej części, na całym świecie.

Zapraszamy 25 sierpnia do Lusowa. Wstęp wolny!

Lusowiacy

Uczestnicy XX Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych:

Bośnia i Hercegowina
Grupa Tańca Ludowego ,,Janj” została założona w lutym 2015 w miejscowości Strojicach w Republice Bośni i Hercegowiny. Zespół liczy około 80 członków rozmieszczonych w dwóch różnych grupach wiekowych. Od momentu powstania, jego celem jest zachowanie bogatej tradycji, kultury i zwyczajów regionu Janj w Bośni i Hercegowinie, gdzie mieszkają wszyscy członkowie grupy.

Kolumbia
Założony w 2001 roku, „The Ballet Raices de Colombia” (BRDC) jest artystyczną i kulturalną organizacją non-profit działającą na rzecz wzmocnienia wielokulturowości w Kanadzie poprzez kolumbijski folklor. Jego działalność obejmuje taniec, muzykę i wszelkie inne artystyczne ekspresje, które gwarantują wysoką jakość pokazu i niezapomniane wrażenia. Dzięki połączeniu klasycznego i nowoczesnego baletu, BRDC prezentują jeden z najbogatszych folklorów na świecie dzięki mieszance kultur prekolumbijskich, hiszpańskich i afrykańskich. Założyciel i choreograf Carlos Reyes zawsze miał na celu promowanie kolumbijskiego folkloru nie tylko wśród Kolumbijczyków mieszkających w Kanadzie, ale także wśród wszystkich, którzy wykazują zainteresowanie kolumbijską kulturą, muzyką i tańcami.

Węgry
Zespół Tańca Ludowego „FONÓ Üllés” został założony w 1977 roku przez lokalną szkołę podstawową. Wioska Üllés znajduje się w południowo-wschodniej części Węgier, zwanej Wielką Niziną i liczy sobie 3200 mieszkańców. Region słynie z wina i pieprzu. Członkami zespołu są uczniowie i młodzi pracownicy, którzy zachowują lokalne tradycje taneczne i ludowe swojego kraju. Ich przedstawienia ukazują autentyczny widok tańców Kotliny Karpackiej i węgierskiego folkloru. Przywiązują dużą wagę do reprezentowania swoich tańców w oryginalnych strojach, które zostały uszyte przez samych tancerzy. Zespół wkłada wiele wysiłku w edukację kolejnych pokoleń. Obecnie liczy 120 członków w czterech różnych grupach, wiekowych. Należą do niego także dwie orkiestry: młodzieżowa i dorosłych.

Holandia
Międzynarodowa grupa taneczna „Hai la joc” została założona w 1979 roku i skupia Groningen w Holandii. Oprócz holenderskich tańców folklorystycznych, jej repertuar obejmuje tańce z całego świata; od Meksyku do Rumunii oraz od Afryki Południowej do Polski. Zespół dąży do poprawy umiejętności tanecznych, do coraz lepszej prezentacji.

Orkiestra Ferdivedûnsje została założona 25 lat temu przez czterech muzyków z Holandii. Wyspecjalizowani w muzyce folklorystycznej, grali z różnymi artystami przez lata, brali udział w wielu imprezach i towarzyszą tancerzom podczas ich występów. Przez cały ten czas skład muzyków się nie zmienił. Ferdivedûnsje byli z zespołem Hai la joc na festiwalach na Łotwie, w Czechach i Niemczech.

Rumunia
Młodzieżowy zespół folklorystyczny „Doruletul” został założony w 1990 roku przez prof. Stefana Comana, głównego choreografa. Grupa składa się z ponad 250 dzieci w wieku od 4 do 18 lat. W ciągu 24 lat działalności ponad 1000 dzieci było członkami zespołu. Młodzi artyści prezentują swoje układy taneczne z Dubrudży i rumuńskiego folkloru. „Doruletul” jest pomysłodawcą największego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru dla dzieci w Rumunii „Złota Ryba”, który po raz pierwszy odbył się w 1993 roku.

 Serbia 
„Joy” to założona w 1958 roku grupa taneczna, skupiająca się na tradycyjnych tańcach serbskich. Liczy ona 120 członków podzielonych na cztery grupy wiekowe. W programie tańce z całej Serbii, są szybkie, dynamiczne, niektóre choreografie humorystyczne, a większość mówi o zwyczajach charakterystycznych dla Serbii i całych Bałkanów.

Słowacja
Zespół folklorystyczny „Lelija” został założony w 2007 roku w Trebišovie. Grupa składa się z młodych ludzi, którzy interesują się folklorem. Lelija prezentuje piosenki i tańce ze Słowacji wschodniej, zwłaszcza z regionów Zemplín i Szarysz. Reprezentuje rodzimą kulturę w kraju i poza jego granicami. Grupa występowała między innymi w: Polsce, Czechach, Rumunii, Belgii i Francji.

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny