Dęby Rogalińskie

0
654

W Rogalinie i jego okolicach występują licznie, luźno rozmieszczone wspaniałe okazy dęba szypułkowego – Quercus robur. W 1992 roku zinwentaryzowano 1435 egzemplarzy, które w pierśnicy ( na wysokości pnia 1,3 m) mają obwód większy od 2 m. Wiele z nich to pomniki przyrody – niekwestionowane ikony wielkopolskiego krajobrazu.

Najsłynniejsze nazywają się Lech, Czech i Rus. Wbrew legendzie nie pamiętają słynnych braci, choć noszą ich imiona. Mają zaledwie od 500 do 700 lat – bo tak wynika z badań dendrologicznych. Nazwy odwołujące się do legendarnych postaci nadano im w końcu XIX wieku. Najstarszy jest Rus. Ma 926 centymetrów w obwodzie (drzewa mierzy się na wysokości 120 cm nad ziemią). Popodpierany, pospinany klamrami, w pniu ma betonowe plomby. Co roku jednak wypuszcza jeszcze liście. Plotka głosi, że ten olbrzym kiedyś był Czechem, ale w latach 50. ubiegłego wieku Rosjanie kazali zamienić tabliczki, bo Rus usychał, co naturalnie było im nie w smak. Prawdziwości lokalnej legendy nigdy jednak nie udowodniono. W środku stoi Czech, który jest już teraz całkiem suchy, choć jego pień wygląda naprawdę imponująco. Jest bratem średnim, ma 726 cm w obwodzie. Najmłodszy i najdrobniejszy jest Lech, którego obwód ma tylko 635 centymetrów. Dęby rosną w parku angielskim obok pałacu, który uchodzi za najpiękniejszą rezydencję magnacką w Polsce. Kiedyś pałac należał do rodziny Raczyńskich, dlatego dziś jest tu pochowany dawny prezydent Polski na uchodźctwie Edward Raczyński.

Warto odwiedzić Rogalin, znajdujący się zaledwie 26 km na południe od Poznania, żeby obejrzeć wspaniały pałac i imponujący park pełen niemych świadków historii.

Bartosz K.

Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl tekst alternatywny