Najważniejsze informacje z lokalnego podwórka z okresu 18.06- 20.06.2019
- 🐐 Kolejka linowa połączy brzegi Jeziora Maltańskiego? Pomysł jest stary, ale wraca jak bumerang. Już kilka lat temu zastanawiano się nad wybudowaniem kolejki linowej, która umożliwiłaby szybkie dostanie się na drugi brzeg Jeziora Maltańskiego. Pomysł pojawiał się nie tylko… w primaaprilisowych żartach. Teraz wraca do niego radny PiS Michał Grześ. Jak podaje Głos Wielkopolski, radny zauważa, że wybudowanie kolejki linowej kosztowałoby mniej niż wybudowanie nowego basenu na terenie poznańskiego Nowego Miasta. We Wrocławiu kolejkę nad Odrą postawiono za 12 mln złotych. Dla porównania koszt budowy osiedlowego basenu na poznańskim osiedlu Zwycięstwa to 20 milionów złotych.Dzięki kolejce mieszkańcy Chartowa mogliby szybko dotrzeć do Term Maltańskich na drugim brzegu Malty. Tym samym nie byłoby konieczne budowanie basenu dla Chartowa. Dodatkowo kolejka stałaby się atrakcją turystyczną.
- 🐐 Znów będzie można zwiedzać podziemia Kaponiery Kolejowej! Na wszystkich chętnych od 20 czerwca, w każdy weekend i święto, aż do 30 września czeka szereg wydarzeń. Chętni będą mogli nie tylko zwiedzić podziemia Kaponiery Kolejowej, ale też wziąć udział w wielu przygotowanych atrakcjach. Tym razem terminów i atrakcji będzie znacznie więcej, bo oprócz zwiedzania z przewodnikiem planowane są różnorodne warsztaty, gry czy koncerty – tłumaczy Szymon Dąbrowski z zespołu gramiejska.pl Przypomnijmy. Kaponiera Kolejowa została wybudowana w 1872 i była elementem twierdzy poligonalnej, którego celem była ochrona torów kolejowych. Umocnienia zostały częściowo rozebrane przy okazji budowy ronda Kaponiera, a ocalała część na lata zniknęła pod rondem i znana była głównie miłośnikom historii i fortyfikacji. To właśnie pasjonaci fortyfikacji upomnieli się o remont pruskich umocnień przy okazji ostatniej przebudowy ronda Kaponiera.
- 🐐 Studenci mają swoją ławeczkę w Poznaniu: przy Domu Studenckim Hanka. Ławka-pomnik powstała z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Od poniedziałku nie tylko założyciele Wszechnicy Piastowskiej mają w Poznaniu swoje ławeczki. Przed Domem Studenckim Hanka uroczyście odsłonięto ławkę-pomnik… studentów. – Jej podłoże wykonano z szarego, polerownego granitu strzegomskiego, odlew powstał z brązu. Studentka trzyma w ręku laptop, student książkę, na której widnieje cytat. Są to słowa pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego, prof. Heliodora Święcickiego, które kierował właśnie do studentów: “Strzeżcie się szarzyzny życia, w którym nie ma wielkich ukochań i słońc wielkich” – wyjaśnia Agnieszka Książkiewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
- 🐐 W Poznaniu otwarto centrum serwisowe dla… czołgów. To pierwsze takie miejsce w Polsce. Centrum Serwisowo-Logistyczne czołgów Leopard 2 powstało na terenie Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych. Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się we wtorek. Jego zadaniem jest utrzymywanie w pełnej sprawności czołgów Leopard 2 stanowiących część wyposażenia Sił Zbrojnych RP. – W skład centrum wchodzi nowoczesna hala wyposażona w specjalistyczną infrastrukturę, Centrum Zespołów Napędowych przeznaczone do projektowania i budowy, Autoryzowane Centrum Serwisowe, Magazyn Buforowy oraz Centrum Szkolenia Specjalistycznego zapewniające szkolenia w zakresie obsługi pojazdów – informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Poznańskie centrum kosztowało około 46 milionów złotych. Dodatkowo w magazynach znajdują się części o wartości 15 mln złotych. Już teraz w obiekcie naprawianych jest 25 czołgów. W przyszłym roku ma ich być o 5 lub 10 więcej, a w kolejnym o następne 10 więcej.
Tetramy media, tej
Żyjemy w dobie wszechogarniających nas fakenewsów i dziennikarstwa na poziomie tak niskim, że społeczne zaufanie do instytucji medialnych z miesiąca na miesiąc leci na łeb, na szyję. Mając świadomość tego, że media pełnią ważną funkcję w zdrowym społeczeństwie, chcemy odbudować zaufanie i realizować zaspokajanie potrzeb informacyjnych społeczeństwa będąc daleko od partii politycznych i wypowiadając wojnę politycznej poprawności. Dlatego właśnie powstała nasza inicjatywa, która wzorowana jest na świetnym projekcie, który powstał na skalę ogólnopolską i globalną – InfoPiguła. My natomiast skupimy się na naszym poznańskim fyrtlu.
Zamierzamy publikować początkowo 2 razy w tygodniu zbiór najważniejszych informacji, relacjonując życie Poznania, w zwartej formie. Dosłownie 2-3 zdania do jednego wątku, ograniczając opinie do niezbędnego minimum.
Z pomocą naszych czytelników mamy nadzieję dotrzeć do jak największego grona Poznaniaków!
Zapraszamy na stronę Tetramy media, tej na facebooku:
https://www.facebook.com/tetramymedia/