Co nowego w Poznaniu? Najważniejsze wiadomości w skrócie 3.06- 6.06.2019

0
369

Najważniejsze informacje z lokalnego podwórka z okresu 3.06- 6.06.2019
1. 🐐 Mgławice Aquanetu wracają na ulice. Jest upał, są mgławice chłodzące od Aquanetu! To już tradycja, że w upalne dni poznaniacy mogą się schłodzić w mgiełce generowanej przez maszyny ustawione przez poznański Aquanet. – Dzisiaj zamontowano mgławice w trzech lokalizacjach: przy Starym Marychu, przy Parku Wilsona oraz na pl. Mickiewicza – wymienia Dorota Wiśniewska z Aquanetu.
2. 🐐 Fort VII do remontu. „Ten ważny obiekt będzie prezentował się naprawdę godnie”. W planach są roboty budowlane i prace pielęgnacyjne – zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz obiektu. Powstanie też zupełnie nowa ekspozycja – ścieżka fortyfikacyjna. Podpisana została umowa na renowację i adaptację Fortu VII, w którym mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan.
3. 🐐 Język angielski w rozgrywkach Lig Przedmiotowych. Samorząd Województwa Wielkopolskiego wdraża największy w Polsce projekt edukacyjny współfinansowany z funduszy UE pn. „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020” realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. W ramach projektu uruchomiono Podprojekt Ligi Przedmiotowe, w których uczniowie z całej Wielkopolski rywalizują ze sobą w 4 dziedzinach : matematyczna, historyczna, angielska i fizyczna. Ligi Przedmiotowe to innowacyjne rozwiązanie, łączące zalety tradycyjnego nauczania z nowoczesnymi środkami przekazu, opartego na systemie teletransmisji, przy zachowaniu maksymalnej interaktywności. W ramach poszczególnych rozgrywek ligowych, zawsze rywalizować będą 24 szkoły ponadpodstawowe. Łącznie w rozgrywkach weźmie udział ponad 3000 uczniów oraz blisko 400 nauczycieli, pełniących rolę opiekunów zespołów uczniowskich.
4. 🐐 Sporo atrakcji w drugi weekend czerwca. Po czterech tygodniach przerwy, kierowcy wyścigowi wracają na Tor “Poznań” – Automobilklub Wielkopolski. W dniach 7-9 czerwca na poznańskim obiekcie zawodnicy rywalizować będą w ramach Mistrzostw Europy Centralnej (FIA CEZ) oraz Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski (WSMP). W sobotę i niedzielę na obiekcie będzie otwarta strefa rodzinna. Tutaj najmłodsi kibice będą mogli skorzystać z wielu atrakcji, w tym również niespodzianek przygotowanych przez Firmę „Tor Poznań Track Day”, która zaprezentuje auta takie jak, Porshe 911, Maserati Quatroporte, Aston Martin DB9 i wiele innych.
5. 🐐 Stare ZOO pięknieje: „staje się perłą w koronie Poznania!”. Stare ZOO kończy w tym roku 145 lat. 24 lutego 1874 roku otwarto poznański Ogród Zoologiczny, który jest jednym z najstarszych w Polsce i najstarszym działającym bez przerwy od momentu otwarcia. Pierwsze zwierzęta trafiły do przyszłego dyrektora ZOO w prezencie… urodzinowym. Były to m.in. kot, królik, wiewiórka, paw, a nawet niedźwiedź i małpka. Przez lata tysiące poznaniaków przychodziły na ulicę Zwierzyniecką, by oglądać zwierzęta z całego świata. W 1974 roku otwarto zupełnie nową część poznańskiego ogrodu, w pobliżu Jeziora Maltańskiego. Tym samym Stare ZOO zaczęło pustoszeć. Dziś Stare ZOO jest parkiem, do którego wstęp jest bezpłatny. Można tu zobaczyć zwierzęta – m.in. osiołki i surykatki, ale też skorzystać z siłowni zewnętrznej czy pobawić się na placu zabaw. Największą atrakcją jest tutaj pawilon zwierząt zmiennocieplnych, w którym można podziwiać m.in. warany z Komodo.
6. 🐐 W sobotę rozpocznie się 44. Jarmark Świętojański. Sobota będzie pierwszym dniem 44. Jarmarku Świętojańskiego. To impreza o wieloletniej tradycji, przyciągająca tłumy wystawców i odwiedzających. Uroczyste otwarcie nastąpi 8 czerwca w samo południe. Wówczas zastępca prezydenta, Katarzyna Kierzek-Koperska, wręczy rzemieślnikom klucze do miasta. Zaplanowano również widowisko nawiązujące do żywiołów, a na najmłodszych czeka strefa gier i zabaw. Atrakcje czekają na poznaniaków aż do 23 czerwca.
6. 🐐 „Godziny ciszy” w poznańskim markecie: zrobisz zakupy z przyciemnionym oświetleniem i wyciszoną muzyką. Sklepy Auchan w całej Polsce wychodzą na przeciw oczekiwaniom osób z autyzmem. W każdą środę w markecie na ulicy Bukowskiej (king cross) od 15.00 do 17.00 można w nim zrobić zakupy w ciszy. – W tym czasie w sklepie zostanie przyciemnione oświetlenie, wyłączone wszystkie telewizory, wyłączona muzyka i komunikaty. Wydzielona zostanie dodatkowa kasa uprzywilejowana – czytamy w komunikacie.

Tetramy media, tej

Żyjemy w dobie wszechogarniających nas fakenewsów i dziennikarstwa na poziomie tak niskim, że społeczne zaufanie do instytucji medialnych z miesiąca na miesiąc leci na łeb, na szyję. Mając świadomość tego, że media pełnią ważną funkcję w zdrowym społeczeństwie, chcemy odbudować zaufanie i realizować zaspokajanie potrzeb informacyjnych społeczeństwa będąc daleko od partii politycznych i wypowiadając wojnę politycznej poprawności. Dlatego właśnie powstała nasza inicjatywa, która wzorowana jest na świetnym projekcie, który powstał na skalę ogólnopolską i globalną – InfoPiguła. My natomiast skupimy się na naszym poznańskim fyrtlu.

Zamierzamy publikować początkowo 2 razy w tygodniu zbiór najważniejszych informacji, relacjonując życie Poznania, w zwartej formie. Dosłownie 2-3 zdania do jednego wątku, ograniczając opinie do niezbędnego minimum.

Z pomocą naszych czytelników mamy nadzieję dotrzeć do jak największego grona Poznaniaków!

Zapraszamy na stronę Tetramy media, tej na facebooku:
https://www.facebook.com/tetramymedia/

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny