Ostatnie dni przyniosły dramatyczne wieści z południa Polski, gdzie intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowne powodzie. Mieszkańcy województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego zmagają się ze skutkami tego niszczycielskiego żywiołu, który zalał domy, podtopił miejscowości i zniszczył dorobek wielu rodzin. Tragedia ta poruszyła serca Polaków, a na pomoc ruszyli także mieszkańcy powiatu grodziskiego, mobilizując się do działań na rzecz poszkodowanych.
Akcja Pomocy w gminie Grodzisk Wielkopolski
Gmina Grodzisk Wielkopolski natychmiast zareagowała na dramatyczne wieści z południa kraju, uruchamiając zbiórki darów dla ofiar powodzi. Już w poniedziałek rano, w punktach zbiórek rozsianych po całej gminie, mieszkańcy zaczęli przekazywać żywność, leki, środki czystości oraz sprzęt potrzebny do sprzątania. W pierwszym transporcie, który wyruszył tego samego dnia na południe Polski, znalazły się m.in. zapasy kanapek oraz ciepłe posiłki przygotowane przez Stołówki Gminne.
Do najbardziej dotkniętych przez powódź miejscowości – Lwówka Śląskiego i Bolesławca – dostarczono także 26 tysięcy worków na piasek, przekazanych przez gminę Grodzisk Wielkopolski. W kolejnych dniach ruszył transport do Wlenia, gdzie mieszkańcy Grodziska pomagali także podczas powodzi w 1997 roku. Tym razem poza żywnością i środkami czystości, wysłano dodatkowe 10 tysięcy worków do zabezpieczania wałów i budynków, z czego połowa została przekazana przez lokalnego przedsiębiorcę.
Współpraca i solidarność mieszkańców
Solidarność mieszkańców gminy Grodzisk Wielkopolski była imponująca. Akcje pomocowe wspierane były przez różne organizacje i instytucje, w tym Starostwo Powiatowe oraz Klub Seniora Promessa, który zdecydował się przekazać środki zaplanowane na biesiadę na rzecz powodzian. W sumie z Grodziska na południe Polski wyjechało siedem transportów z darami, które zostały zorganizowane i zapakowane przez mieszkańców, uczniów, harcerzy, strażaków oraz wolontariuszy.
Zaangażowanie młodzieży również było widoczne. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych nagrali cover utworu “Moja i Twoja nadzieja”, który stał się nieformalnym hymnem wspierającym ofiary powodzi w 1997 roku. Ich wersja tego utworu, dostępna online, jest wyrazem wsparcia i solidarności z osobami dotkniętymi katastrofą.
Działania straży pożarnej i wolontariuszy
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grodzisku Wielkopolskim również ruszyli na pomoc, wyruszając na tereny najbardziej poszkodowane przez powódź. Początkowo pracowali w Oławie, a następnie zostali skierowani do Głogowa, gdzie pomagali w zabezpieczaniu budynków i walce z żywiołem.
Nie tylko strażacy włączyli się do akcji. Członkowie lokalnego Stowarzyszenia Morsy Grodzisk Wlkp. również wyruszyli na południe Polski, nie tylko dostarczając potrzebne dary, ale także pomagając w sprzątaniu zniszczonych domów i ulic. Ich wsparcie w formie fizycznej pracy i pomocy była nieoceniona.
Wsparcie z Gminy Granowo i Kamieniec
Mieszkańcy gminy Granowo oraz Kamieniec również nie pozostali obojętni. W Granowie zbiórki artykułów spożywczych oraz środków czystości ruszyły niemal natychmiast, a dary trafiły do Stronia Śląskiego. W akcję włączyły się lokalne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, szkoły oraz lokalne stowarzyszenia. Z kolei w gminie Kamieniec, dzięki inicjatywie OSP Parzęczewo, druhowie przez cały weekend pomagali w Lewinie Brzeskim. Zbiórka darów trwała do środy, a zaangażowanie mieszkańców pozwoliło zebrać niezbędny sprzęt, taki jak taczki, łopaty, latarki czy turystyczne kuchenki gazowe.
Mieszkańcy Gmin Rakoniewice i Wielichowo na rzecz poszkodowanych
Pomoc płynęła również z gmin Rakoniewice i Wielichowo. Mieszkańcy gminy Rakoniewice przez cały tydzień dostarczali najpotrzebniejsze artykuły, które trafiły do poszkodowanej gminy Małomice. W akcji wziął udział także jeden z członków OSP Rakoniewice, Maciej Przymuszała, który jako żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej pomagał na miejscu w usuwaniu skutków powodzi.
W Wielichowie natychmiast po apelu o pomoc rozpoczęła się akcja zbiórki darów, które zostały przekazane do poszkodowanych gmin w powiecie kłodzkim. Wśród zebranych artykułów znalazły się suchy prowiant, woda pitna oraz środki czystości.
Podsumowanie
Tragedia, jaka dotknęła południe Polski, poruszyła serca Polaków w całym kraju. Mieszkańcy powiatu grodziskiego, podobnie jak w 1997 roku, okazali ogromną solidarność i wsparcie, organizując zbiórki darów i aktywnie uczestnicząc w działaniach pomocowych. Ich zaangażowanie pokazuje, że w obliczu katastrofy potrafimy się zjednoczyć i działać na rzecz tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia.