Miejsca pamięci, zabytki oraz atrakcje turystyczne powiatu kolskiego

0
379

Powiat kolski znajduje się we wschodniej części Wielkopolski, którego siedzibą jest Koło.  Teren powiatu kolskiego zajmuje 1011,03 km², który jest zamieszkiwany przez 88 218 osób. Powiat posiada bogatą historię oraz szereg wartych zobaczenia zabytków oraz miejsc pamięci. 
          Pierwszym z nich jest niemiecki obóz zagłady „Kulmhof” w Lasach Rzuchowskich koło Chełmna nad Nerem- Kulmhof był pierwszym obozem zagłady założonym przez Niemców na ziemiach polskich okupowanych przez III Rzeszę. Las Rzuchowski to niewielki obszar znajdujący się w pobliżu drogi w kierunku Koła. Pierwsze zbrodnie niemieckie w Lesie Rzuchowskim rozpoczęły się już w pierwszym roku wojny, kiedy Niemcy w ramach akcji Tannenberg rozstrzeliwali polskich zakładników. Historia obozu rozpoczyna się w grudniu 1941 roku, kiedy to został założony, celem eliminacji ludności romskiej oraz żydowskiej, które licznie zasiedlały tereny wschodniej Wielkopolski oraz ziemi łódzkiej. Szacuje się, że w obozie zagłady „Kulmhof” poniosło śmierć ok. 200 tysięcy osób. Obecnie na terenie obozu znajduje się muzeum, przybliżające historię tego miejsca.
          Kolejnym miejscem wartym zwiedzenia jest podziemna trasa turystyczna znajdująca się w kopalni soli w Kłodawie. Jest to najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna, która odbywa się na poziomie 600 metrów pod ziemią. Kopalnia soli w Kłodawie jest to działający do dziś zakład pracy, który został założony w 1949 roku, natomiast wydobycie soli rozpoczęto w 1956 roku.

kopalni soli w Kłodawie


We wschodniej części powiatu w Nowinach Brdowskich znajduje się pomnik powstańców styczniowych. Pomnik poświęcony jest powstańcom styczniowym, którzy 29 kwietnia 1863 roku w lasach w Nowinach Brdowskich stoczyli nierówną walkę z wojskami rosyjskimi. Wojskami powstańczymi dowodził młody francuski podpułkownik Léon Young de Blankenheim, który był ochotnikiem z armii francuskiej.  Powstańcy zostali zaskoczeni przez wojska rosyjskie w sile rot piechoty, 75 huzarów i kozaków oraz 2 działa. Opór powstańców załamał się pod wpływem śmieci dowódców.  Bitwa pod Brdowem była jedną z większych bitew powstania styczniowego stoczonych na terenie Wielkopolski. W walce powstańcy zmierzyli się z trzykrotnie większą armią dowodzoną przez gen. Apostoła Spirydonowicza Kostanda. Bitwa zakończyła się zwycięstwem armii rosyjskiej, po stronie powstańców poległo 68 żołnierzy, w tym dowódca, który w chwili śmierci miał 26 lat.
Na terenie gminy Grzegorzew w Borysławicach Zamkowych znajdują się ruiny gotyckiego zamku wybudowanego w 1423 roku przez kanclerza wielkiego koronnego i arcybiskupa gnieźnieńskiego Wojciecha Jastrzębca. Zamek został zniszczony podczas potopu Szwedzkiego w 1656 roku, po którym zostawały podejmowane próby odbudowy zamku, jednakże bez pozytywnego skutku. Zamek został ostatecznie opuszczony w XVIII wieku i niszczeje do dnia dzisiejszego.


Kolejnym wartym zobaczenia punktem w powiecie kolskim są ruiny zamku gotyckiego we wsi Gozdów, którego budowę rozpoczęto po 1365 roku na polecenie Kazimierza Wielkiego, w związku z nadaniem praw miejskich wsi Koło w 1362 roku. Był to warowny zamek zabezpieczający drogę doliną Warty z Wielkopolski do Łęczycy, będący jednocześnie siedzibą starostów kolskich. W zamku w Gozdowie podejmowane były istotne decyzje dotyczące dalszego prowadzenia wojny z Zakonem Krzyżackim po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. W tym czasie częstym gościem zamku był król Władysław Jagiełło, który gościł w zamku 35 razy. Po 1433 roku w zamku odbywały się zjazdy szlachty wielkopolskiej.

Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl tekst alternatywny