Najważniejsze wiadomości z Poznania w skrócie 29.07-05.08.2019

0
383

Najważniejsze informacje z lokalnego podwórka z okresu 29.07-01.08.2019

1. 🐐 Znamy koncepcję siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Warszawska pracownia WXCA wygrała konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego. W sumie do rywalizacji przystąpiły 53 pracownie, a 43 zakwalifikowały się do pierwszego etapu. Wstępne opisy wizji budynku złożono w kwietniu. Ich oceną zajął się sąd konkursowy, złożony z uznanych architektów, na czele z dr hab. inż. arch. Bolesławem Stelmachem, prof. WSPA, dyrektorem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarte w 2024 roku. Inwestycja może liczyć na wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2. 🐐 Ponad 500 nowych hulajnóg elektrycznych na minuty w Poznaniu. Kolejna firma wkracza do naszego miasta oferując przejazdy elektrycznymi hulajnogami. Tym razem to firma Bird, która przyznaje, że to mieszkańcy Poznania jako pierwsi w Polsce będą mogli korzystać z najnowszych hulajnóg Bird One wprowadzonych przez sieć w maju bieżącego roku. Są one wyposażone w mocniejszy akumulator, a także pozwalają na pokonanie aż 50 km na jednym ładowaniu. Od wtorku firma oferuje mieszkańcom naszego miasta ponad 500 hulajnóg.
3. 🐐 Antoninek: trwa budowa ścieżki przez tereny bagienne. Ale to nie koniec. Prace rozpoczęły się w połowie lipca. godnie z wcześniejszymi zapowiedziami Poznańskich Inwestycji Miejskich, trwa budowa najnowszej atrakcji w rejonie poznańskiego Antoninka. To ścieżka przez teren bagienny, która powstaje za stawem Olszak idąc w stronę stawu Browarnego w dolinie Cybiny. Jeśli pogoda pozwoli, jeszcze w tym roku wykonane zostaną ścieżka w koronach drzew z punktem wypoczynkowo-widokowym w dolinie Szklarki (rejon ulicy Krańcowej i Nowego ZOO) oraz pomost na pływakach na stawie Browarnym.
4. 🐐 Święto policji w Poznaniu: defilada i piknik na placu Wolności. W środę policja świętowała w centrum Poznania stulecie swojego istnienia. O godzinie 10 w poznańskiej farze odbyła się uroczysta msza święta. Następnie jej uczestnicy przemaszerowali na plac Wolności. Tam trwał już piknik rodzinny, podczas którego można było m.in. zapoznać się ze sprzętem użytkowanym przez policjantów czy technikami używanymi podczas śledztw. O 12:00 rozpoczął się apel, podczas którego wręczano awanse, nagrody i odznaczenia, a także uroczysta parada.
5. 🐐 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Poznaniu: zawyły syreny, nie zabrakło rac. O godzinie 17.00 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Główne obchody odbywają się oczywiście w Warszawie. Ale i w Poznaniu zaplanowano uroczystości. O 15.00 na terenie kościoła oo. Dominikanów złożono kwiaty pod tablicą żołnierzy Armii Krajowej. Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odśpiewano hymn. O 17.00 w całym mieście rozległ się natomiast dźwięk syren. Hołd bohaterom powstania oddano także na Warcie. Wodniacy spotkali się na łodziach w rejonie mostu św. Rocha. Nie zabrakło flag i rac.

——————————

Najważniejsze informacje z lokalnego podwórka z okresu 02.08-05.08.2019

1. 🐐 Poznań: dzięki nowej aplikacji dowiemy się, gdzie dokładnie znajduje się nasz tramwaj czy autobus. Przez kilka ostatnich tygodni Zarząd Transportu Miejskiego we współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym pracował nad uruchomieniem nowej aplikacji. Od kilku tygodni braliśmy udział w testach kierowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego. Teraz, gdy ZTM podjął decyzję o udostępnieniu danych publicznie, możemy oddać w ręce pasażerów nową wersję aplikacji Kiedy Pojadę – mówi Mateusz Kaczmarek, jeden z twórców aplikacji. W zakładce mapa dostępny jest przełącznik umożliwiający wyświetlenie pojazdów. Jeśli tylko pojazd jedzie według ustalonego rozkładu, dostępne są dla niego informacje o kierunku oraz kolejnym przystanku – dodaje.
2. 🐐 Wolontariusze sprzątali dno Warty. W sobotę odbyła się kolejna akcja sprzątania Warty. Za inicjatywę “DNO, NIE dla butelek odpowiedzialna była fundacja Ratuj Ryby. Ochotnicy wykorzystali niski stan wody, utrzymujący się od kilku tygodni. Uczestnicy spotkali się przy moście Rocha, wyposażeni m.in. w worki i łódź, a do akcji włączyli się również poznaniacy.
3. 🐐 Barwny korowód przeszedł ulicami Poznania. Parada była rozpoczęciem biesiady z okazji 300. rocznicy przybycia pierwszych osadników z Bambergu do Poznania. Parada wyruszyła o godzinie 14:00 z ul. Gdańskiej 1 i przeszła przez Śródkę, Ostrów Tumski i Stary Rynek. Natomiast o godzinie 15:00 na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania rozpoczęła się biesiada. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni.
4. 🐐 Kolejne hulajnogi elektryczne na minuty w Poznaniu. Od poniedziałku poznaniacy mogą wypożyczać hulajnogi na minuty czwartej już firmy. Dotychczas mieszkańcy mogli wybierać z propozycji firm Lime, Blinkee (w ofercie ma zaledwie kilka hulajnóg) oraz od niedawna Bird. Dziś na poznański rynek wchodzi firma hive. Równocześnie Hive zaczyna działać w Krakowie. – hive jest w kontakcie z władzami obu miast i planuje utrzymywać z nimi stały dialog, który pozwoli wypracować możliwie najlepszą współpracę korzystną dla lokalnych społeczności – zapewnia firma. Podstawą floty hive jest model Segway ES4, który umożliwia poruszanie się z maksymalną prędkością 25 km/h.

Tetramy media, tej
Żyjemy w dobie wszechogarniających nas fakenewsów i dziennikarstwa na poziomie tak niskim, że społeczne zaufanie do instytucji medialnych z miesiąca na miesiąc leci na łeb, na szyję. Mając świadomość tego, że media pełnią ważną funkcję w zdrowym społeczeństwie, chcemy odbudować zaufanie i realizować zaspokajanie potrzeb informacyjnych społeczeństwa będąc daleko od partii politycznych i wypowiadając wojnę politycznej poprawności. Dlatego właśnie powstała nasza inicjatywa, która wzorowana jest na świetnym projekcie, który powstał na skalę ogólnopolską i globalną – InfoPiguła. My natomiast skupimy się na naszym poznańskim fyrtlu.
Zamierzamy publikować początkowo 2 razy w tygodniu zbiór najważniejszych informacji, relacjonując życie Poznania, w zwartej formie. Dosłownie 2-3 zdania do jednego wątku, ograniczając opinie do niezbędnego minimum. 
Z pomocą naszych czytelników mamy nadzieję dotrzeć do jak największego grona Poznaniaków!
Zapraszamy na stronę Tetramy media, tej na facebooku:
https://www.facebook.com/tetramymedia/

Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl tekst alternatywny