Pałac Plucińskich / Pałac kasztanowy w Swadzimiu

0
13571


Neoklasycystyczny pałac w Swadzimiu k/Poznania wzniesiono w 1910 roku dla Leona Plucińskiego, ziemianina, polskiego polityka narodowego, posła na Sejm (1922–1930), wicemarszałka Sejmu (1925-1927. Zatrudnił on Rogera Sławskiego, polskiego architekta. Roger zasłynął z rozbudowy hotelu Bazar w Poznaniu, stworzył projekty ratusza w Lipsku i Bremie. W Poznaniu zrealizował według własnych projektów między innymi gmachy: Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Banku Przemysłowców, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Union, Hotelu Francuskiego.

Pałac otoczony jest bardzo ładnym parkiem z połowy XIX wieku, całość to ok. 8ha. Tuż przy pałacu znajduje się niewielki stawek.

Całość pałacu tworzy skomplikowaną bryłę, po rozbudowie w 1924 roku, kiedy to dobudowano m.in. nowe skrzydło. Po wojnie pałac należał do  Zakładu Doświadczalnego Akademii Rolniczej w Poznaniu, po upadku PRL rodzina Plucińskich odzyskała nieruchomość. Zaniedbywany pałac około 2010 roku stał się własnością Archidiecezji Poznańskiej, która rozpoczęła remont za odszkodowanie od miasta Poznania za tereny nad Maltą. W pierwotnych planach było stworzenie Chrześcijańskiego Centrum Edukacji i Rozwoju.

Pałac przed remontem


Podczas renowacji która trwała kilka ostatnich lat, usunięto stary taras z tyłu budynku a zbudowano nowoczesną w całości oszkloną elewację ogrodową. Kasztanowce przy pałacu to pomniki przyrody. Stąd też obecny zarządca(Spółka Actum Plus) nazwał obiekt w 2019 roku Pałacem Kasztanowym. Pałac ma być miejscem spotkań okolicznościowych, konferencji, przyjęć, bankietów.

Kasztanowy Pałac jest już czynny(od lipca 2019 roku), z ogromną przyjemnością zapraszamy do odwiedzenia pałacu!
https://kasztanowypalac.pl/o-nas/

https://kasztanowypalac.pl/galeria/ fot. Marcin Baliński
https://kasztanowypalac.pl/galeria/ fot. Marcin Baliński


Polecamy również relację z wizyty na blogu Pani Gosi:
https://naprzekordniom.wordpress.com/2017/10/30/palac-plucinskich-w-swadzimiu-wielkopolskie-rezydencje/

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny