Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu

0
545
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu

Położenie

Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu znajduje się na skraju parku Wieniawskiego, położony pomiędzy ulicą Wieniawskiego i aleją Niepodległości.

Pomnik

Jest hołdem złożonym ofiarom i bohaterom walki o niepodległość Ojczyzny, działającym w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego.
Projekt autorstwa profesora Mariusz Kulpy z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, wybrany został w konkursie miejskim. Pomnik to instalacja przestrzenna wkomponowana w parkową zieleń przedstawiająca ciężkie zwalone rdzewiejące płyty, ruiny domu. Pod nim umieszczona została oszklona krypta symbolizująca zejście do podziemi – można dostrzec tam zniszczony mur, nadkruszone cegły, połamane rusztowania . Tuż obok wzlatują na wolność polskie orły, kierując się ku bramie wolności i słupom pamięci, z wyrytą dedykacją: „Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego sile zbrojnej Armii Krajowej – Wielkopolanie”

Główna konstrukcja płyt została wykonana w zakładach Cegielskiego w Poznaniu ze specjalnej stali, która pokryta jest rdzą, ale nie koroduje wewnątrz.

Odsłonięcie

Został odsłonięty 26 września 2007 roku, w obecności m.in. prezydenta Polski na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego, prymasa Józefa Glempa, prezydenta Poznania – Ryszarda Grobelnego oraz przedstawicieli władz miejskich, wojewódzkich i samorządowych różnych szczebli. W uroczystości uczestniczyło ok. 3000 osób. Do tego czasu Poznań był chyba jedynym dużym miastem, w którym nie było pomnika upamiętniającego konspirację niepodległościową podczas II wojny światowej


Fundusze

Koszty budowy to około 500 tysięcy złotych. Zebrane publicznie pieniądze pochodziły z części wielkopolskich samorządów, drobnych wpłat mieszkańców, kombatantów, czy firm które pomogły wykonać poszczególne elementy, bądź dostarczyły materiały. Największą kwotę wpłaciło miasto Poznań, aż 100 tysięcy złotych.


Tabliczki upamiętniające

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Poznaniu umieścił przy Pomniku ponad 1000 imiennych tabliczek z informacjami o obywatelach polskich poległych, pomordowanych i zmarłych w wyniku prześladowań od 1 września 1939 roku do 3 lipca 1945 roku, w okresie istnienia Polskiego Państwa Podziemnego.
Tabliczki ufundowali członkowie rodzin zmarłych, przyjaciele, znajomi, parafie, samorządy, szkoły i uczelnie, korporacje zawodowe oraz wszystkie inne osoby i podmioty.


Obecnie

Obecnie odbywają się tam najważniejsze uroczystości oddające hołd Bohaterom, jak rocznice powstania Polskiego Państwa Podziemnego, czy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.



Źródła:
http://poznan.naszemiasto.pl/archiwum/poznan-dzis-odsloniecie-pomnika-polskiego-panstwa,1529472,art,t,id,tm.html
http://fundacjakochaniapoznania.pl/pomnik-polskiego-panstwa-podziemnego-armii-krajowej/
http://akwielkopolska.pl/index/index/pomnik/2,11,0,0,Tabliczki_pamieci,Strona1,1.html

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny