Rząd przemycił zapis w ustawie umożliwiający omijanie wyroków sądowych nakazujących przeprosiny w mediach

0
152

W przyjętej ostatnio nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego politycy PiS zaszyli niepozorny przepis umożliwiający omijanie wyroków sądowych nakazujących przeprosiny w mediach.

Zamiast ponosić wysokie koszty publikacji w mediach wskazanych w wyroku, będzie teraz można przyjąć grzywnę i za kilkaset złotych opublikować przeprosiny w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Dziennikarze powiązali tę zmianę ze sporem sądowym Radosława Sikorskiego z Jarosławem Kaczyńskim, w ramach którego ten ostatni został zobowiązany do publikacji kosztownych przeprosin w portalu Onet.

Obowiązujące przepisy o “skazywaniu na przeprosiny” są wadliwe i od dawna krytykowane. Nikt z ekspertów nie postulował jednak posunięcia sprawy do absurdu i stworzenia możliwości kompletnego zignorowania prawomocnego wyroku sądowego – a dokładnie taką “reformę” przeprowadził teraz PiS.

Arogancja i bezkarność obozu władzy osiągnęła w tej kadencji poziom, który do tej pory kojarzyliśmy tylko z ostatnimi latami rządów PO-PSL. Projekt “bezkarność plus”, 70 milionów Sasina, ślepota prokuratury na działania ministra Niedzielskiego, granatnik generała Szymczyka – teraz do tej galerii bezkarności dołącza ustawa o zwolnieniu Kaczyńskiego z realizacji wyroku sądu.

Źródło: rp.pl

Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl tekst alternatywny