Ludzie będą jeść owady, nie wiedząc o tym. UE zezwoliła na dodawanie owadów (świerszczy domowych) do chleba, makaronów i innych półproduktów „dla ogółu społeczeństwa” od roku 2023.
Chociaż jest zbyt mało opublikowanych dowodów na temat alergii i możliwych reakcji anafilaktycznych, Komisja Europejska uważa, że nie ma potrzeby wprowadzania szczególnych wymagań dotyczących etykietowania w przypadku możliwych reakcji alergicznych.
Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że osoby uczulone na skorupiaki, mięczaki i roztocza kurzu domowego również doświadczą reakcji alergicznych po spożyciu produktów z dodatkiem świerszczy.
Może to również prowadzić do nowych reakcji alergicznych na podłoże, którym żywią się owady. W związku z tym wymóg dotyczący etykietowania istnieje tylko wtedy, gdy produkt zawiera proszek „Acheta domesticus”. To znaczy: ludzie muszą sami zobaczyć, czy „Acheta domesticus” jest mielona na proszek i mieszana ze świerszczami domowymi, i muszą na własną odpowiedzialność sprawdzić, czy nie mają na nią reakcji alergicznej.
Zezwolenie weszło w życie z dniem 24 stycznia 2023 r. Osoba odpowiedzialna za udzielenie zezwolenia: Ursula Von der Leyen.
W najbliższym czasie w sprzedaży mogą pojawić się następujące produkty „przeznaczone dla ogółu społeczeństwa” z dodatkiem świerszczy domowych (Acheta domesticus):
– chleb wieloziarnisty
– bułki wieloziarniste
– Krakersy i paluszki chlebowe
– Batony zbożowe
– Suche premiksy do wyrobów piekarniczych
– ciastka
– Makaron suchy nadziewany i nienadziewany
– sosy
– Przetwory ziemniaczane
– dania na bazie roślin strączkowych i warzyw
– Pizza
– Makarony ogólne i produkty z serwatki w proszku
– Analogi mięsa (wegetariańskie zamienniki mięsa) )
– Zupy i koncentraty zup, zupy w proszku
– Przekąski na bazie mąki kukurydzianej
– Napoje piwne
– Wyroby czekoladowe, orzechy i nasiona oleiste
– Przekąski (oprócz chipsów) i przetwory mięsne.
Oto protokół UE, źródło – Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, 04.01.2023
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/TXT/PDF/… „
Źródło: Polskie Rolnictwo