Myszaków – wieś z historią. Położona w województwie wielkopolskim, w powiecie słupeckim

0
1246

Myszaków to niewielka wieś położona w gminie Zagórów, na północnej stronie drogi Pyzdry – Łukom. Choć to malownicze miejsce przyciąga turystów swoją uroczą atmosferą, skrywa ono również tragiczną historię, która pozostawiła trwały ślad w pamięci mieszkańców i turystów.

W centrum wsi znajduje się mogiła, która upamiętnia powstańców styczniowych poległych w potyczce z wojskami rosyjskimi. 27 lutego 1863 roku oddział powstańczy, dowodzony przez porucznika Pankracego Wodzińskiego, został zaatakowany przez Rosjan. Mimo, że pierwszy atak udało się odeprzeć, to dzień później Rosjanie ponownie zaatakowali powstańców, którzy walczyli dzielnie do ostatniego naboju, a potem wręcz.

Niestety walkę przegrali, a oddział całkowicie rozbito. Poległych pochowano we wspólnej mogile, która znajduje się do dzisiaj w Myszakowie. Obiekt ten ma formę niskiego kopca, na szczycie którego stoi pomnik z krzyżem. Na pomniku widnieje napis “1863 POLEGŁYM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY”. To miejsce jest hołdem dla wszystkich tych, którzy poświęcili swoje życie dla walki o wolność swojej ojczyzny.

Dziś mogiła powstańców styczniowych w Myszakowie przyciąga turystów z całej Polski. To miejsce, gdzie można oddać hołd i pamięć wszystkim tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. To także przypomnienie o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości i które kształtują dzisiejszą Polskę.

Dlatego, gdy odwiedzasz Myszaków, pamiętaj o jego historii i oddaj hołd poległym powstańcom.

Cześć i Chwała Bohaterom! 🇵🇱

W Myszakowie urodzili się naukowcy, bracia Kostaneccy: Antoni Kostanecki, Kazimierz Kostanecki, Stanisław Kostanecki.

Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl tekst alternatywny