Uroczystość pod Myszakowem. Ruch Narodowy Konin upamiętnił powstańców styczniowych, którzy zginęli w potyczce z moskalami

0
301

Myszaków to wieś w gminie Zagórów, przy północnej stronie drogi Pyzdry – Łukom. Znajduje się ona około 40 km od Konina. Na uroczystości 160 rocznicy Powstania Styczniowego nie zabrakło działaczy Ruchu Narodowego Konin.

W sobotę 25 lutego 2023 roku reprezentacja Ruchu Narodowego Konin była obecna na uroczystościach pod Myszakowem w następującym składzie: prezes Jakub Talent, wiceprezes Zbigniew Kin oraz działacz Kamil Skitek.

Działacze Ruchu Narodowego Konin

Pod Myszkowem znajduje się mogiła, w której spoczywają powstańcy styczniowi, polegli w potyczce z wojskami rosyjskimi w dniu 27 lutego 1863 roku.

Poprzedniego dnia oddział powstańczy, dowodzony przez porucznika Pankracego Wodzińskiego, został zaatakowany przez Moskali, ale atak ten odparto. 27 lutego Rosjanie okrążyli powstańców, którzy walczyli do ostatniego naboju, a potem wręcz. Walkę przegrali, oddział całkowicie rozbito, a poległych pochowano we wspólnej mogile.

Obiekt ma formę niskiego kopca, z pomnikiem i krzyżem na szczycie. Na pomniku widnieje napis:

“1863 POLEGŁYM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY”

Cześć i Chwała Bohaterom! 🇵🇱

Dołącz do Ruchu Narodowego Konin

Wejdź i dowiedz się więcej: https://www.facebook.com/RuchNarodowyKonin

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny