Zezwolono na dodawanie owadów (świerszczy domowych) do chleba, makaronów i innych półproduktów. Od roku 2023

0
556

Ludzie będą jeść owady, nie wiedząc o tym. UE zezwoliła na dodawanie owadów (świerszczy domowych) do chleba, makaronów i innych półproduktów „dla ogółu społeczeństwa” od roku 2023.

Chociaż jest zbyt mało opublikowanych dowodów na temat alergii i możliwych reakcji anafilaktycznych, Komisja Europejska uważa, że ​​nie ma potrzeby wprowadzania szczególnych wymagań dotyczących etykietowania w przypadku możliwych reakcji alergicznych.

Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że osoby uczulone na skorupiaki, mięczaki i roztocza kurzu domowego również doświadczą reakcji alergicznych po spożyciu produktów z dodatkiem świerszczy.

Może to również prowadzić do nowych reakcji alergicznych na podłoże, którym żywią się owady. W związku z tym wymóg dotyczący etykietowania istnieje tylko wtedy, gdy produkt zawiera proszek „Acheta domesticus”. To znaczy: ludzie muszą sami zobaczyć, czy „Acheta domesticus” jest mielona na proszek i mieszana ze świerszczami domowymi, i muszą na własną odpowiedzialność sprawdzić, czy nie mają na nią reakcji alergicznej.

Zezwolenie weszło w życie z dniem 24 stycznia 2023 r. Osoba odpowiedzialna za udzielenie zezwolenia: Ursula Von der Leyen.

W najbliższym czasie w sprzedaży mogą pojawić się następujące produkty „przeznaczone dla ogółu społeczeństwa” z dodatkiem świerszczy domowych (Acheta domesticus):

– chleb wieloziarnisty

– bułki wieloziarniste

– Krakersy i paluszki chlebowe

– Batony zbożowe

– Suche premiksy do wyrobów piekarniczych

– ciastka

– Makaron suchy nadziewany i nienadziewany

– sosy

– Przetwory ziemniaczane

– dania na bazie roślin strączkowych i warzyw

– Pizza

– Makarony ogólne i produkty z serwatki w proszku

– Analogi mięsa (wegetariańskie zamienniki mięsa) )

– Zupy i koncentraty zup, zupy w proszku

– Przekąski na bazie mąki kukurydzianej

– Napoje piwne

– Wyroby czekoladowe, orzechy i nasiona oleiste

– Przekąski (oprócz chipsów) i przetwory mięsne.

Oto protokół UE, źródło – Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, 04.01.2023

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/DE/TXT/PDF/…

Źródło: Polskie Rolnictwo

Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl tekst alternatywny