15 lipca 1876 roku na Kresach we Lwowie zmarł hrabia Aleksander Fredro, powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Został pochowany w rodzinnej krypcie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach koło Lwowa.
Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Suchowie pod Przemyślem, jednak dzieciństwo spędził w swoim dworku na Chorążczyźnie we Lwowie.
Kształcił się jedynie w domu, a gdy skończył 16 lat, zaciągnął się do armii Księstwa Warszawskiego, następnie do wojsk Napoleona. Z wojskami Napoleońskimi Fredro wziął udział w wyprawie na Moskwę, gdzie za zasługi na polu walki został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari i francuską Legią Honorową.
Po powrocie do kraju został zarządca rodzinnego majątku Beńkowa Wisznia. Jednocześnie rozpoczął pracę nad swoją pierwszą komedią „Pan Geldhab”. Ukazała się ona w roku 1818 i już wtedy zyskała uznanie publiczności.
Aleksander Fredro przeszedł do historii jako wybitny komediopisarz, autor takich dzieł jak: „Mąż i żona”, „Cudzoziemczyzna”, „Damy i huzary”, „Pan Jowialski”, „Śluby panieńskie”, „Zemsta”, czy „Dożywocie”.
Przyznano mu tytuł HONOROWEGO OBYWATELA LWOWA.
Akcja Społeczna Kwiaty Wołynia
Celem akcji jest kultywowanie pamięci o dawnych Kresach oraz o ofiarach ludobójstw popełnionych na tamtym obszarze w czasach II wojny światowej.
Oficjalny profil akcji społecznej Kwiaty Wołynia: https://www.facebook.com/KwiatyWolynia/
Źródło: Facebook: Kwiaty Wołynia