Kwiaty Wołynia: 15 lipca 1876 r. zmarł poeta i komediopisarz Aleksander Fredro

0
373

15 lipca 1876 roku na Kresach we Lwowie zmarł hrabia Aleksander Fredro, powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Został pochowany w rodzinnej krypcie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach koło Lwowa.

Aleksander Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w Suchowie pod Przemyślem, jednak dzieciństwo spędził w swoim dworku na Chorążczyźnie we Lwowie.

Kształcił się jedynie w domu, a gdy skończył 16 lat, zaciągnął się do armii Księstwa Warszawskiego, następnie do wojsk Napoleona. Z wojskami Napoleońskimi Fredro wziął udział w wyprawie na Moskwę, gdzie za zasługi na polu walki został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari i francuską Legią Honorową.

Po powrocie do kraju został zarządca rodzinnego majątku Beńkowa Wisznia. Jednocześnie rozpoczął pracę nad swoją pierwszą komedią „Pan Geldhab”. Ukazała się ona w roku 1818 i już wtedy zyskała uznanie publiczności.

Aleksander Fredro przeszedł do historii jako wybitny komediopisarz, autor takich dzieł jak: “Mąż i żona”, “Cudzoziemczyzna”, “Damy i huzary”, “Pan Jowialski”, “Śluby panieńskie”, “Zemsta”, czy “Dożywocie”.

Przyznano mu tytuł HONOROWEGO OBYWATELA LWOWA.

Akcja Społeczna Kwiaty Wołynia

Celem akcji jest kultywowanie pamięci o dawnych Kresach oraz o ofiarach ludobójstw popełnionych na tamtym obszarze w czasach II wojny światowej.

Oficjalny profil akcji społecznej Kwiaty Wołynia: https://www.facebook.com/KwiatyWolynia/

Źródło: Facebook: Kwiaty Wołynia

Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl tekst alternatywny