Konfederacja organizuje konferencję i akcję ‘Kwiaty Wołynia’ w Koninie: Upamiętnienie ofiar zbrodni wołyńskiej

0
250

Działacze Konfederacji przypomnieli o ofiarach zbrodni wołyńskiej sprzed 80 lat, organizując konferencję prasową i akcję “Kwiaty Wołynia” w Koninie. Działania te miały na celu podtrzymanie pamięci o tragedii z 1943 roku, kiedy Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała niemal sto miejscowości zamieszkałych przez Polaków, doprowadzając do śmierci ponad 200 tysięcy osób.

W sobotę 15 lipca 2023 r., działacze Konfederacji zebrali się w Parku Miejskim przed Konińskim Domem Kultury. Tam odbyła się konferencja prasowa i rozdawano symboliczne “Kwiaty Wołynia” – przypinki do ubrań w kształcie kwiatu lnu. Roślina ta jest charakterystyczna dla terenu Wołynia i kwitnie krótko latem, co symbolizuje kulminację zbrodni z 1943 roku.

Rocznica Zbrodni Wołyńskiej jest obchodzona jako Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Upamiętnia ona apogeum zbrodni, tak zwaną krwawą niedzielę z 11 lipca 1943 roku, kiedy to ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w niemal stu miejscowościach. Akcje takie jak “Kwiaty Wołynia” są niezbędne do podtrzymania pamięci o tych tragicznych wydarzeniach i oddania hołdu ofiarom.

Obejrzyj konferencję Konfederacji w Koninie odnoszącą się do upamiętnienia ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny