Kwiaty Wołynia: 17 lipca 1932 r. we Lwowie urodził się kompozytor Wojciech Kilar

0
239

17 Lipca 1932 na Kresach we Lwowie urodził się Wojciech Kilar, pianista, dyrygent, kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów naszych czasów. Kawaler Orderu Orła Białego.

Rodzinny dom Wojciecha Kilara zlokalizowany był we Lwowie, przy ul. Sapiehy 89. Ojciec kompozytora był lekarzem, matka zaś aktorką teatralną. Jako dziecko nie przepadał za grą na fortepianie, z dużą niechęcią uczęszczał na zajęcia u Pani Reissówny.

W ramach przymusowych wysiedleń rodzina musiała opuścić Lwów tuż po wojnie.

W latach 1946–1947 Wojciech kontynuował naukę gry na fortepianie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej nr 2 w Rzeszowie u K. Mirskiego. Następnie w Krakowie uczęszczał do Państwowego Liceum Muzycznego. Studia ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach.

Wojciech Kilar zadebiutował na początku lat 50. Do ważniejszych dzieł tego wybitnego Polaka należy „Bogurodzica”, „Exodus”, „Preludium chorałowe”.

Przez lata związany z Jasną Górą, gdzie m.in. świętował swoje urodziny. Należał też do konfraterni zakonu paulinów.

Szczególnym uwielbieniem Wojciech Kilar darzył muzykę filmową. Był autorem ponad 130 ścieżek dźwiękowych. Napisał muzykę między innymi do takich filmów jak: „Hubal”, „Trędowata”, „Śmierć i dziewczyna”, „Dracula”, „Dziewiąte wrota”, „Pan Tadeusz”, „Pianista”, czy „Zemsta”

Zmarł po kilkumiesięcznej walce z guzem mózgu w grudniu 2013 roku. Uroczystości pogrzebowe kompozytora odbyły się 4 stycznia 2014 w katedrze pw. Chrystusa Króla w Katowicach, pochowany został na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza.

Akcja Społeczna Kwiaty Wołynia

Celem akcji jest kultywowanie pamięci o dawnych Kresach oraz o ofiarach ludobójstw popełnionych na tamtym obszarze w czasach II wojny światowej.

Oficjalny profil akcji społecznej Kwiaty Wołynia: https://www.facebook.com/KwiatyWolynia/

Źródło: Facebook: Kwiaty Wołynia

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny