Kwiaty Wołynia: 27 lipca 1876 r. we Lwowie urodził się historyk sztuki i muzealnik Zygmunt Batowski

0
140

27 Lipca 1876 roku urodził się prof. Zygmunt Batowski doktor filozofii, historyk sztuki, muzykolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności.

Pochodził z patriotycznej rodziny, jego ojciec Wojciech brał udział w powstaniu styczniowym.

Zygmunt Batowski ukończył gimnazjum we Lwowie, a następnie studiował na Uniwersytecie Lwowskim, na którym w 1900 r. obronił doktorat. Tam też w latach 1897–1917 pracował w uniwersyteckiej bibliotece, analogiczną rolę pełnił w Fundacji hrabiego Baworowskiego we Lwowie. W 1917 r. przeniósł się do Warszawy i podjął pracę na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1919 r. został profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, zajmował się głównie sztuką baroku i klasycyzmu, kulturą artystyczną Polski XVII-XIX wieku, sztuką sakralną oraz muzeologią.

Profesor zginął 1 września 1944 r. zamordowany przez Niemców pod murem Ogrodu Saskiego w Warszawie. Niestety jego ciała nie odnaleziono. Na cmentarzu Powązkowskim znajduje się symboliczny grób, w którym spoczywa jego żona Natalia z rodziną.

Akcja Społeczna Kwiaty Wołynia

Celem akcji jest kultywowanie pamięci o dawnych Kresach oraz o ofiarach ludobójstw popełnionych na tamtym obszarze w czasach II wojny światowej.

Oficjalny profil akcji społecznej Kwiaty Wołynia: https://www.facebook.com/KwiatyWolynia/

Źródło: Facebook: Kwiaty Wołynia

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny