Kwiaty Wołynia: 26 lipca 1941 r. Niemcy zamordowali premiera, matematyka i rektora Politechniki Lwowskiej Kazimierza Bartela

0
131

26 lipca 1941 roku został zamordowany we Lwowie polski premier i matematyk Kazimierz Bartel. Wyrok śmierci na polskim uczonym i polityku wykonano na rozkaz Heinricha Himmlera szefa SS.

Kazimierz Bartel urodził się na Kresach we Lwowie 3 marca 1882 r. Odebrał tam wszechstronne wykształcenie — studiował mechanikę, matematykę i filozofię. W 1913 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, obejmując przy tym stanowisko kierownika Katedry Geometrii Wykreślnej Szkoły Politechnicznej, a w 1917 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego geometrii wykreślnej Politechniki Lwowskiej.

Już w momencie odzyskania przez Polskę niepodległości Kazimierz aktywnie włączał się w życiu politycznym kraju. Brał także udział również w walkach polsko-ukraińskich we Lwowie w 1919 roku.

Od 1926 do 1930 r. pełnił aż pięciokrotnie funkcję premiera rządu RP, zaś od 1922 do 1929 r. był posłem na Sejm. Po rezygnacji został rektorem Politechniki Lwowskiej, poświęcając się nauce. Do polityki wrócił na krótko w 1938 r. — zostając senatorem.

Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. byłemu premierowi pozwolono nadal pracować na politechnice, jednak wraz z niemiecką agresją w 1941 r. i zajęciu 30 czerwca 1941 r. Lwowa przez Wehrmacht DOSZŁO DO JEGO ARESZTOWANI W DNIU 2 LIPCA. Następnie został przewieziony do więzienia przy ulicy Łąckiego, tam przeprowadzano selekcję więźniów, dzielono ich na tych, którzy mieli być w pierwszej kolejności rozstrzelani.

Wytypowanych więźniów wyprowadzano na korytarz, gdzie z podniesionymi rękami musieli stać nawet dwa, trzy dni, miało to na celu wycieńczenie ich, by pozbawieni sił nie byli w stanie stawiać oporu w trakcie egzekucji.

Najprawdopodobniej wieczorem 24 lipca nakazano kolejnej partii więźniów opuścić cele. W tym gronie znalazł się prof. Bartel, któremu nie pozwolono nawet włożyć marynarki i butów. Na korytarzu, mimo gróźb i brutalnych poszturchiwań, profesor nie uniósł rąk, opierając je na lasce.

O świcie 26 lipca więźniów spędzono na więzienny dziedziniec, gdzie czekały już na nich samochody ciężarowe.

Jak wynika z dostępnych źródeł, woziły one zatrzymanych na teren położonych pod Lwowem Piasków Janowskich, gdzie byli następnie rozstrzeliwani.

Akcja Społeczna Kwiaty Wołynia

Celem akcji jest kultywowanie pamięci o dawnych Kresach oraz o ofiarach ludobójstw popełnionych na tamtym obszarze w czasach II wojny światowej.

Oficjalny profil akcji społecznej Kwiaty Wołynia: https://www.facebook.com/KwiatyWolynia/

Źródło: Facebook: Kwiaty Wołynia

Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach Jakiej Lampy Potrzebujesz? LampyDeccor.pl tekst alternatywny