Podwyżki cen ciepła od marca 2023. Aż o 40%!

0
193

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki, zgodnie z ustawą o wsparciu odbiorców ciepła, opublikował maksymalne ceny dostaw ciepła poszczególnych dostawców, które będą obowiązywać od 1 marca 2023 r.

Są to ceny obowiązujące 30 września 2022 r. powiększone o 40%. Prezes URE podkreślił, że podstawą do wyliczenia przez sprzedawców ceny maksymalnej dla odbiorców ciepła jest zestawienie wartości cen i stawek opłat wszystkich koncesjonowanych firm ciepłowniczych — wytwórców i dystrybutorów. Wykaz zawiera stosowane 30 września 2022 r. przez koncesjonowane przedsiębiorstwa ciepłownicze zgodnie z zatwierdzonymi taryfami ceny: za zamówioną moc, ciepła i nośnika ciepła, oraz stawki opłat, które zostały powiększone o 40 proc.

Ceny ciepła rosną mimo spadku cen gazu, co jest skutkiem stale rosnących cen towarów i usług. Warto zauważyć, że wskaźnik inflacji w styczniu 2023 roku wzrósł o 17,2% w porównaniu do poprzedniego roku, podczas gdy w grudniu 2022 roku wynosił 16,6%, a miesiąc do miesiąca wzrósł aż o 2,4%. Rządowe tarcze antykryzysowe nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, ponieważ jednocześnie rząd nakłada nowe podatki i wprowadza nowe dodatki, co przyczynia się do wzrostu inflacji. Obecna walka rządu z inflacją okazuje się nieskuteczna, ponieważ rząd nie dostrzega głównej przyczyny, dla której inflacja jest tak duża. Premier musi podjąć decyzję o wycofaniu się z polityki drukowania pieniędzy i umożliwić niezależne działanie Narodowemu Bankowi Polskiemu w kwestii stóp procentowych.

Źródło: businessinsider.com.pl

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny