Co nowego w Poznaniu? Najważniejsze wiadomości w skrócie 28.05- 30.05.2019

0
365

Najważniejsze informacje z lokalnego podwórka z okresu 28.05- 30.05.2019

1. 🐐 Ponad 650 nowych mieszkań ma powstać na Naramowicach. Inwestycję będzie prowadzić Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa na swoim terenie w rejonie skrzyżowania ulic Boranta i Rubież. PSM chce wybudować mieszkania na terenie byłej bazy budowlano-remontowej. Od lat teren stoi nieużywany i powoduje straty dla spółdzielni. Znaleziono więc sposób, by nieruchomość zagospodarować. Na powierzchni około 36 tysięcy metrów kwadratowych może powstać ponad 650 mieszkań w 12 budynkach. Dodatkowo zaplanowano ponad 270 miejsc parkingowych naziemnych, 600 na parkingu wielopoziomowym oraz 120 w garażach podziemnych. Teren zostanie zagospodarowany – pojawią się tutaj m.in. place zabaw czy boisko do siatkówki i koszykówki.
2. 🐐 Na co idzie kasa z parkomatów? Zdziwisz się! Od kilku lat, część wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania miasto przeznacza na remonty chodników. W tym roku, takie prace prowadzone są przy ulicy Jackowskiego, a wkrótce drogowców spodziewać się można przy ul. Karmelickiej i Ogrodowej. Łącznie w tym roku z parkomatów popłynie 5 milionów złotych na prace remontowe.
3. 🐐 W Poznaniu będzie skwer 4 Czerwca 1989 r. Radni zdecydowali, że miejsce to upamiętni rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. Skwer, który będzie nosił nazwę 4 Czerwca 1989 r. położony jest pomiędzy ul. Jana Pawła II a jeziorem Maltańskim. Data ta jest ważna dla nas wszystkich. W 1989 roku rozpoczęły się zasadnicze zmiany w Polsce. Rok później możliwe było wprowadzenie reformy, umożliwiające odbudowę samorządu terytorialnego – tłumaczył podczas sesji Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania . Proponowana lokalizacja wydaje się być najlepszym miejscem dla uczczenia tej wyjątkowej daty. W sąsiedztwie znajduje się jezioro Maltańskie, ul. Jana Pawła II, a z drugiej strony Kopiec Wolności – dodał.
4. 🐐 Niektóre bilety znikną z kiosków i biletomatów. W związku ze zmianami, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia. między innymi obniżona zostanie cena biletu dobowego i zaczną obowiązywać nowe bilety czasowe na 45 oraz 90 minut. Nie zmieni się cennik dla osób korzystających z tPortmonetki. Od 1 sierpnia 2019 roku wprowadzony zostanie bilet 45-minutowy na strefy A+B+C+D będzie kosztował 5 zł i zastąpi dotychczasowy do 40 minut lub na 1 przejazd, który dotychczas był w cenie 4,60 zł. Nastąpi zwiększenie zakresu czasowego oraz dodanie strefy D. Bilet nie będzie już obowiązywał na cały przejazd, a będzie tylko na określony czas. Kolejną nowością jest bilet do 90 minut na wszystkie strefy za 7 zł. Będzie on umożliwiał przesiadki np. z długich linii podmiejskich na linie miejskie.Ponadto decyzją radnych od sierpnia obniżona zostanie cena biletów na 24 godziny i 7-dniowych. Bilety będą obowiązywać w strefie A i kosztować odpowiednio 12zł oraz 40zł. Z kolei bilet na 24 godziny na strefy A+B+C+D będzie dostępny za 15 zł, natomiast tygodniowy na wszystkie strefy za 60zł.
5. 🐐 W sobotę na pl. Wolności pojawi się ogromny tort. „Jego kształt będzie nawiązywał do mapy Poznania z podziałem na dzielnice”. Poznaniacy będą hucznie obchodzić zakończenie Poznańskich Dni Rodziny oraz obchody rocznicy wyborów z czerwca 1989.
6. 🐐 Niezwykłe znalezisko na pl. Kolegiackim: szlachcianka z perłowym czepcem na głowie. „To unikat w skali naszego kraju i Europy”. Odkryciem dokonanym we wrześniu 2018 roku dziś postanowili pochwalić się archeolodzy. W przeszłości na dzisiejszym placu Kolegiackim stała kolegiata, której wieża była najwyższym budynkiem w mieście. Kolegiata została rozebrana na początku XIX wieku, a do dziś zachowało się niewiele informacji na jej temat. Stan wiedzy miały poprawić trwające badania archeologiczne. Co jakiś czas archeolodzy pracujący w tym miejscu dzielą się swoimi odkryciami.
7. 🐐 W Poznaniu zadebiutuje pierwszy sklep bezkasowy: wchodzisz, bierzesz towar i wychodzisz! Podczas Kongresu Rynku FMCG 2019 firma Surge Cloud ogłosiła, że wchodzi na polski rynek z zupełnie nową siecią sklepów autonomicznych. Sieć Take&GO ma zadebiutować już w czerwcu. Pierwszy sklep zostanie otwarty w Poznaniu, a prace nad jego aranżacją już trwają. Z informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że w ciągu najbliższego roku firma uruchomi 21 sklepów bezkasowych, a pilotaż odbywać się będzie w trzech miastach – w tym w Poznaniu.
8. 🐐 Od piątku w Palmiarni zobaczysz rośliny owadożerne. Wystawa Roślin Owadożernych zawsze przyciąga tłumy. Drapieżne muchołówki, lepkie rosiczki, smukłe kapturnice i mięsiste tłustosze przyciągają uwagę nie tylko swym wyglądem. Są nieruchome, pozornie bezbronne a jednak polują na zwinne owady i zwierzęta – zachęcają organizatorzy wydarzenia. W programie wystawy są pokazy karmienia roślin (o 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00), ekspozycja kilkudziesięciu gatunków i odmian, porady specjalistów, kiermasz roślin i wykłady. Wystawa rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli. Wstęp w ramach biletu wstępu do Palmiarni w cenie 10 złotych (normalny) i 7 złotych (ulgowy). Obiekt będzie czynny od 9.00 do 17.00 w piątek i sobotę, a w niedzielę o godzinę dłużej.

Tetramy media, tej

Żyjemy w dobie wszechogarniających nas fakenewsów i dziennikarstwa na poziomie tak niskim, że społeczne zaufanie do instytucji medialnych z miesiąca na miesiąc leci na łeb, na szyję. Mając świadomość tego, że media pełnią ważną funkcję w zdrowym społeczeństwie, chcemy odbudować zaufanie i realizować zaspokajanie potrzeb informacyjnych społeczeństwa będąc daleko od partii politycznych i wypowiadając wojnę politycznej poprawności. Dlatego właśnie powstała nasza inicjatywa, która wzorowana jest na świetnym projekcie, który powstał na skalę ogólnopolską i globalną – InfoPiguła. My natomiast skupimy się na naszym poznańskim fyrtlu.

Zamierzamy publikować początkowo 2 razy w tygodniu zbiór najważniejszych informacji, relacjonując życie Poznania, w zwartej formie. Dosłownie 2-3 zdania do jednego wątku, ograniczając opinie do niezbędnego minimum.

Z pomocą naszych czytelników mamy nadzieję dotrzeć do jak największego grona Poznaniaków!

Zapraszamy na stronę Tetramy media, tej na facebooku:
https://www.facebook.com/tetramymedia/

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny