Kwiaty Wołynia: 12 lipca 1704 r. na króla Polski wybrany został Stanisław Leszczyński

0
244

12 LIPCA 1704 roku został wybrany na Króla Polski urodzony na Kresach we Lwowie Stanisław Leszczyński.

W roku 1704 szwedzkie wojska zajęły Warszawę, a negatywnie nastawiona do ówcześnie panującego króla Augusta II Mocnego szlachta zawiązała konfederację warszawską, która 16 lutego zdetronizowała władcę z dynastii Wettynów.

Stanisław Leszczyński został wybrany na delegata konfederacji i w kwietniu udał do Lidzbarka Warmińskiego na spotkanie z królem szwedzkim Karolem XII.

Szwedzki władca, znając wpływy Stanisława w Wielkopolsce, zaproponował jego kandydaturę, jako przyszłego króla Polski.

Choć Leszczyński złożył wstępne zobowiązanie, że koronę przyjmie tymczasowo na zasadzie depozytu i następnie przekaże ją na ręce Jakuba Sobieskiego, syna legendarnego Króla Jana III Sobieskiego. Niestety Stanisław złożonej obietnicy nie dotrzymał nigdy.

12 lipca 1704 sejm elekcyjny, zwołany w szwedzkim obozie wojskowym pod Warszawą, potwierdził wybór STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO NA KRÓLA POLSKI.

Dziś Król postrzegany jest jako jeden ze słabszych władców w historii polski. Jego panowanie w latach 1704-1709 oraz 1733-1736 było ciągłą walką z władcami z dynastią Sasów.
To najprawdopodobniej od ciągłych sporów ich stronników powstało powiedzenie „od Sasa do Lasa”, którego do dziś używamy do opisania występowania dwóch skrajności.

Akcja Społeczna Kwiaty Wołynia

Celem akcji jest kultywowanie pamięci o dawnych Kresach oraz o ofiarach ludobójstw popełnionych na tamtym obszarze w czasach II wojny światowej.

Oficjalny profil akcji społecznej Kwiaty Wołynia: https://www.facebook.com/KwiatyWolynia/

Źródło: Facebook: Kwiaty Wołynia

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny