Kwiaty Wołynia: 16 lipca 1933 r., na antenie Polskiego Radia Lwów po raz pierwszy zagościła “Wesoła Lwowska Fala”

0
300

16 lipca 1933 roku Polskie Radio Lwów nadało premierową audycję programu “Wesoła Lwowska Fala”

Był to niezwykle popularny program, którego przez pięć przedwojennych lat w każdy niedzielny wieczór słuchało aż 6 mln osób.

Witold Szolginia, autor opracowania poświęconego Lwowskiej Fali wspominał: „Kiedy z odbiorników radiowych rozbrzmiewała Wesoła Lwowska Fala, w miastach pustoszały ulice, lokale rozrywkowe, restauracje, kawiarnie, a nawet teatry i kina. W domach po godzinie 9.00 wieczorem przerywano wszelkie zajęcia, a towarzyskie przyjęcia zamieniały się w zbiorowe słuchanie radia”.

Twórcą audycji był Wiktor Budzyński, prawnik z wykształcenia, a z zamiłowania radiowiec i scenarzysta. Sam stworzył cały zespół i pisał dialogi do programu.

Czołowymi postaciami Wesołej Lwowskiej Fali był Szczepcio (Kazimierz Wajda) i Tońko (Henryk Vogelfänger) oraz Włada Majewska. Do zespołu należeli także Mira Grelichowska, Stanisław Wasiuczyński, Józef Wieszczek i Stanisław Czerny.

Od roku 1938 program funkcjonował pod nazwą „Tajoj”. Audycję przerwał wybuch II wojny światowej. Kiedy we wrześniu 1939 roku wrogie armie zagroziły miastu, zespół Polskiego Radia opuścił Lwów, twórcy przedostali się do Rumunii, gdzie pod koniec roku 1939 była emitowana Wojenna Lwowska Fala. Zmobilizowani do Polskich Sił Zbrojnych przeszli z Polskim Wojskiem przez Francję, Wielką Brytanię i Włochy.

Po wojnie zespół zamknął działalność, a jego członkowie w większości pozostali na uchodźstwie.

Akcja Społeczna Kwiaty Wołynia

Celem akcji jest kultywowanie pamięci o dawnych Kresach oraz o ofiarach ludobójstw popełnionych na tamtym obszarze w czasach II wojny światowej.

Oficjalny profil akcji społecznej Kwiaty Wołynia: https://www.facebook.com/KwiatyWolynia/

Źródło: Facebook: Kwiaty Wołynia

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny