Kwiaty Wołynia: 14 lipca 1943 r. w Kołdowie bandy UPA wymordowały kilkaset Polaków, głównie kobiety i dzieci

0
263

14 Lipca 1943 roku na Kresach we wsi Kołodno w powiecie krzemienieckim bandy UPA zamordowały od 320 do 500 Polaków, w większości kobiety i dzieci. Trzy dni po dokonaniu zbrodni Krwawej Niedzieli Ukraińcy najechali na bezbronną wieś.

Tego dnia rozegrał się dramat jej polskich mieszkańców, zbrodnicze oddziały UPA dokonały bestialskiej masakry ludności polskiej.

Liczący ok. 300 ludzi oddział rozszedł się po gospodarstwach, które zostały wcześniej wskazane im przez ukraińskich mieszkańców wioski. Po wejściu do mieszkań upowcy zmusili Polaków do położenia się na ziemi, a następnie kolejno bestialsko ich mordowali. Używali przy tym siekier lub broni palnej.

Rzeź trwała ok. 3 godzin, ciała grzebano w zbiorowych mogiłach lub grobach indywidualnych, często prosto na miejscu zbrodni.

Po dokonanym mordzie miejscowa ludność ukraińska usypała symboliczny kopiec, który miał upamiętniać „zwycięstwo” nad Polakami.

Akcja Społeczna Kwiaty Wołynia

Celem akcji jest kultywowanie pamięci o dawnych Kresach oraz o ofiarach ludobójstw popełnionych na tamtym obszarze w czasach II wojny światowej.

Oficjalny profil akcji społecznej Kwiaty Wołynia: https://www.facebook.com/KwiatyWolynia/

Źródło: Facebook: Kwiaty Wołynia

Najlepszy Kalkulator OC i AC - CentrumPolis.pl Przekraczanie Granic. Adrianna Katarzyna Skitek. Kup eBooka już dziś w wybranych księgarniach tekst alternatywny